Polscy ewangelicy w 500. rocznicę Reformacji

Polscy ewangelicy w 500. rocznicę Reformacji
(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
KAI / pk

Przesłanie Synodów dwóch Kościołów: Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP na Jubileusz 500 lat Reformacji ogłoszono dziś w Cieszynie. Dokument został przedstawiony w tamtejszym Teatrze im. Adama Mickiewicza podczas wspólnych obrad obydwu Kościołów protestanckich.

W przesłaniu ewangelicy wyrazili swoją radość z możliwości wspólnego świętowania dzieła odnowy Kościoła powszechnego oraz wdzięczność Bogu za doświadczanie mocy Ewangelii, chwały i łaski Bożej, która była i jest najświętszym skarbem Kościoła i źródłem odnowy człowieka i społeczeństwa.

Nawiązując do przeszłości i współpracy obu Kościołów przesłanie wymienia przykłady odważnych działań, takich jak Zgoda Sandomierska (1570), które miały na celu wspólne składanie świadectwa i podejmowały próby poszukiwania jedności.

Dokument odnosi się także do trwającej od lat współpracy pomiędzy Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w RP i Ewangelicko-Reformowanym w RP oraz wskazuje na wspólne kształcenie duchownych w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Przypomina podpisanie w roku 2012 porozumienia, na mocy którego wierni jednego Kościoła mogą należeć do parafii drugiego, zachowując swoją tożsamość konfesyjną.

DEON.PL POLECA

Przesłanie ogłoszone w Cieszynie podkreśla znaczenie Reformacji, zwraca jednak także uwagę na wyzwania, które dzisiaj stają przed chrześcijanami. Kościół stale się reformujący według Słowa Bożego to taki, który zdaniem polskich ewangelików odpowiedzialnie reaguje na wyzwania współczesności i nieustannie niesie całemu światu poselstwo Ewangelii. Dlatego świętowanie jubileuszu może być okazją do urzeczywistniania prawdy o Kościele stale reformującym się według Słowa Bożego, a także impulsem w działaniach ekumenicznych.

Poniżej publikujemy tekst przesłania:

Wspólne przesłanie Synodów
Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościoła Ewangelicko-Reformowanego
na Jubileusz 500 lat Reformacji
Ogłoszone podczas obrad w Cieszynie 15 października 2016 r.

W przededniu rozpoczęcia obchodów Jubileuszu 500 lat Reformacji Synody Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, zebrane na wspólnej sesji synodalnej w Cieszynie, jednym z europejskich miast Reformacji, wyrażają swoją radość z możliwości wspólnego świętowania dzieła nieustannej odnowy Kościoła powszechnego.

My - ewangelicy w Polsce - z wdzięcznością wspominamy dzieło Reformacji i świadectwo jej XVI-wiecznych Ojców. Dziękujemy łaskawemu Bogu za wpływ, który odnowa Kościoła wywarła na świat, w którym żyjemy. Szczególnie jesteśmy wdzięczni za możliwość doświadczania mocy Ewangelii chwały i łaski Bożej, która była i jest najświętszym skarbem Kościoła i źródłem odnowy człowieka i społeczeństwa. Bogu najwyższemu niech będą dzięki, że nasze Kościoły przez minione wieki głosiły Ewangelię o zbawieniu z łaski przez wiarę w Jezusa Chrystusa.

Z troską zauważamy, że nie zawsze potrafiliśmy rozpoznawać znaki czasu i szukać dróg do jedności Kościoła. Tym bardziej z radością możemy wspominać wszelkie przykłady odważnych działań, mających na celu wspólne składanie świadectwa, szczególnie zaś wspólne synody generalne oraz Ugodę Sandomierską z 1570 roku, która była znaczącym aktem poszukiwania jedności. Jej wpływ na późniejsze losy ewangelików w Polsce został uzewnętrzniony w dokumencie "Jedność Ducha w spójni pokoju. Odezwa na 400-lecie Ugody Sandomierskiej" poprzez odnowienie dotychczasowych więzi i przyrzeczenie "wzajemnego braterstwa i zgody w zachowaniu jedności w duchu wspólnego Pana, Jezusa Chrystusa". Nasze Kościoły mogą od tego czasu, a także po podpisaniu w 1973 roku Konkordii Leuenberskiej przez europejskie Kościoły wyrosłe na gruncie Reformacji, "służyć wzajemnie swym wiernym tymi darami, które posiadają: Słowem Bożym przez wspólnotę kazalnicy oraz sakramentami przez wspólnotę chrzcielnicy i Stołu Pańskiego".

Cieszymy się, że obecnie nasi duchowni mogą wspólnie kształcić się, że możemy w czasie nabożeństw używać wspólnego "Śpiewnika ewangelickiego", współpracować w dziełach diakonii i ewangelizacji, a nasze dzieci mogą korzystać z tych samych programów nauczania religii. Ważnym osiągnięciem było dla nas wspólne podpisanie w roku 2012 porozumienia, na mocy którego wierni jednego Kościoła mogą należeć do parafii drugiego, zachowując swoją tożsamość konfesyjną.

Jubileusz 500 lat Reformacji jest okazją do wspomnienia dzieła odnowy Kościoła i dziękczynienia za Boże prowadzenie oraz do podsumowania obecnego stanu Kościoła. Czas Jubileuszu stawia również przed nami nowe wyzwania. Deklarujemy gotowość zacieśnienia współpracy w zakresie świadectwa wiary (martyria), wspólnoty Ludu Bożego (koinonia), posługi potrzebującym (diakonia) i głoszenia Słowa Bożego z modlitwą (leiturgia).

Chcemy, aby ten rok świętowania był czasem urzeczywistniania prawdy o Kościele stale reformującym się według Słowa Bożego, który odpowiedzialnie reaguje na wyzwania współczesności i nieustannie niesie całemu światu poselstwo Ewangelii. Mamy nadzieję, że stanie się on też znaczącym impulsem ekumenicznym w życiu chrześcijan. Patrząc zarówno na wspólne dziedzictwo, jak i różne drogi, którymi szliśmy w przeszłości, będziemy mogli coraz wyraźniej podkreślać konieczność wspólnego świadectwa w duchu pojednanej różnorodności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polscy ewangelicy w 500. rocznicę Reformacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.