Polscy hierarchowie odprawią Mszę z Papieżem

Polscy hierarchowie odprawią Mszę z Papieżem
(fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / pz

Kilkunastu polskich hierarchów, na czele z Prymasem Polski uda się do Niemiec w związku z pierwszą oficjalną wizytą Benedykta XVI w jego ojczyźnie. Polscy kardynałowie i biskupi będą koncelebrować Mszę św. sprawowaną pod przewodnictwem papieża 22 września na Stadionie Olimpijskim w Berlinie.

Oprócz Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, do Niemiec pojadą kardynałowie: metropolita krakowski -Stanisław Dziwisz i metropolita warszawski Kazimierz Nycz. Ponadto metropolita wrocławski - abp Marian Gołębiewski wraz z dwoma biskupami pomocniczymi: Edwardem Janiakiem i Andrzejem Siemieniewskim.

W berlińskiej liturgii uczestniczyć będą także biskupi z diecezji graniczących z naszym zachodnim sąsiadem: abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, biskup zielonogórsko-gorzowski, Stefan Regmunt wraz z biskupem pomocniczym Pawłem Sochą, biskup legnicki Stefan Cichy oraz biskup pomocniczy Marek Mendyk a także biskup opolski, Andrzej Czaja wraz z biskupem pomocniczym Pawłem Stobrawą.

Do Berlina udają się także dwaj biskupi pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej: Paweł Cieślik i Krzysztof Zadarko.

Katolicy w Berlinie stanowią właściwie diasporą, bo jest ich tam ok. 390 tys. zaś większość mieszkańców stolicy Niemiec stanowią protestanci, osoby należące do innych wyznań i religii oraz niewierzący - podkreślił w rozmowie z KAI abp Marian Gołębiewski. - Zamanifestowanie naszej solidarności z Ojcem Świętym w tym właśnie Kościele ma głęboki sens i znaczącą wymowę" - dodał metropolita wrocławski.

Benedykt XVI złoży oficjalną wizytę w Niemczech w dniach 22-25 września. Głównymi punktami wizyty papieża w jego rodzinnym kraju są Msze święte z udziałem tysięcy wiernych, spotkania z politykami w Berlinie, z przedstawicielami Kościołów ewangelickich w Erfurcie oraz z biskupami i katolikami świeckimi we Fryburgu Bryzgowijskim. Przewidziano także spotkanie z przedstawicielami muzułmanów, żydów oraz prawosławnych. Papież odwiedzi miejsca związane z życiem Marcina Lutra.

W czwartek 22 września wieczorem, Benedykt XVI przewodniczyć będzie Mszy św. na Stadionie Olimpijskim w Berlinie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Polscy hierarchowie odprawią Mszę z Papieżem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.