Polscy misjonarze wrócili do kraju na wakacje
Około osiemdziesięciu polskich kapłanów diecezjalnych, zakonników, zakonnic i świeckich uczestniczy w dorocznym ogólnopolskim spotkaniu misjonarzy organizowanym przez Komisję Misyjną Episkopatu Polski. Do Warszawy przybyli ci spośród misjonarzy, dla których rozpoczął się właśnie kilkumiesięczny urlop po kilkuletniej pracy w krajach misyjnych.
W tym roku zjazd odbywa się w wyremontowanym budynku Centrum Formacji Misyjnej przy ulicy Byszewskiej, który jest "domem polskich misjonarzy".
Z misjonarzami spotka się w tym roku abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce oraz abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, który podzieli się z nimi świadectwem życia i posługi bł. Jan Pawła II.
W trakcie zjazdu misjonarze będą mieli okazję zapoznania się z zasadami tworzenia projektów misyjnych przy współpracy z Dziełem Pomocy "Ad Gentes". Dowiedzą się o możliwościach jakie oferuje im MIVA Polska. Poznają także informacje na temat aktualnych przepisów celnych w świetle Konwencji Waszyngtońskiej.
W trakcie uroczystej Mszy św. w imieniu KEP bp Wiktor Skworc podziękował misjonarzom za ich wielkoduszne uczestnictwo w dziele ewangelizacji. „Dzięki waszej posłudze wielu ludzi, niejednokrotnie upokorzonych, nękanych nędzą i cierpieniem, może doświadczyć miłości Chrystusa obecnego i działającego w swoim Kościele” - mówił hierarcha. - „Cóż możemy dać człowiekowi większego niż prawdę, że jest miłowany przez Boga i wskazać mu drogę odkrycia wartości własnego człowieczeństwa przeznaczonego do Zmartwychwstania?"
Zwracając uwagę n zagrożenia współczesnej cywilizacji bp Skworc powiedział, że posługa misyjna jest przeciwwagą dla zła jakiego człowiek dopuścił się wobec człowieka w przeszłości i niestety nadal się dopuszcza.
Nawiązując do słów błogosławionego Jana Pawła II „Tam jest Kościół, gdzie ludzie się modlą”, bp Skworc podkreślił prymat modlitwy przed działalnością apostolską. Jak zauważył - ciągle szukamy nowych metod, robimy konferencje, zjazdy, zastanawiamy się jak lepiej ewangelizować, a Jezus daje nam krótką receptę – modlitwę, post i jałmużnę. Natomiast struktury, jego zdaniem, zrodzą się same jako element wtórny.
W 94 krajach świata pracuje obecnie ponad 2150 polskich misjonarzy.
Skomentuj artykuł