Polska Rada Chrześcijan i Żydów apeluje o wsparcie dla Piotra Cywińskiego

Polska Rada Chrześcijan i Żydów apeluje o wsparcie dla Piotra Cywińskiego
(fot. Pawel Sawicki (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)
KAI / kk

"Wyrażamy nasze poparcie dla dyr. Piotra Cywińskiego i apelujemy o wsparcie dla niego do wszystkich ludzi dobrej woli. Ewentualne personalne rozgrywki wokół Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z pewnością odbiłyby się szerokim echem w całym świecie, ukazując Polskę w fatalnym świetle." - czytamy w oświadczeniu.

Oto treść tego dokumentu:

Polska Rada Chrześcijan i Żydów wyraża uznanie dla dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr. Piotra M. A. Cywińskiego. Jesteśmy z nim solidarni w obliczu pojawiających się wezwań do odwołania go z tej funkcji.

Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau jest miejscem wyjątkowym, na które zwrócone są oczy całego świata. To tam papież Jan Paweł II mówił w 1979 r.: "Trzeba przy odwiedzinach pomyśleć z lękiem o tym, gdzie leżą granice nienawiści". Również dzisiaj widzimy, że trzeba przypominać o granicach nienawiści, która inaczej ma skłonność do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się i zatruwania życia całych narodów.

Znamy osobiście dr. Cywińskiego, jego kompetencje i poświęcenie w pracy na rzecz pamięci o tragedii, jaka się w tym miejscu dokonała. Znamy liczne krajowe i międzynarodowe niezwykle pozytywne opinie o funkcjonowaniu Muzeum Auschwitz-Birkenau, którym Cywiński umiejętnie i ofiarnie kieruje od 2006 r. Cieszy nas szerokie międzynarodowe uznanie dla Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, które - dzięki swoim publikacjom, organizowanym wystawom i konferencjom - stało się w XXI wieku czołowym światowym ośrodkiem dyskusji o Zagładzie i ludobójstwie. Wysoce cenimy jedno z największych dokonań polskiej dyplomacji III RP: Fundację Auschwitz-Birkenau, która - powołana dzięki zaangażowaniu dyr. Cywińskiego - zdołała zgromadzić, zwłaszcza od rządów z całego świata, znaczące środki finansowe przeznaczone na konserwację obiektów obozowych (wcześniej państwo polskie było jedynym podmiotem finansującym stałą opiekę konserwatorską). Znamy kształt muzealnej ekspozycji na terenie Miejsca Pamięci i ogrom wykonywanej tam pracy, także edukacyjnej. Można by jedynie życzyć polskim instytucjom kultury tak kompetentnego kierownictwa i tak dalekosiężnej wizji.

DEON.PL POLECA

Wyrażamy nasze poparcie dla dyr. Piotra Cywińskiego i apelujemy o wsparcie dla niego do wszystkich ludzi dobrej woli. Ewentualne personalne rozgrywki wokół Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z pewnością odbiłyby się szerokim echem w całym świecie, ukazując Polskę w fatalnym świetle. Wobec ostatnich wydarzeń można stwierdzić, że takie kontrowersje są ostatnią rzeczą, jakiej nasza ojczyzna potrzebuje.

Stanisław Krajewski, współprzewodniczący ze strony żydowskiej
Zbigniew Nosowski, współprzewodniczący ze strony chrześcijańskiej
Warszawa, 15 marca 2018 r.

***

Polska Rada Chrześcijan i Żydów została powołana w 1989 roku. Jej celem jest działalność zmierzająca do wzajemnego zrozumienia chrześcijan i żydów, przezwyciężanie stereotypów, szerzenie tolerancji i pogłębianie kontaktów międzyreligijnych. Członkami honorowymi Rady są arcybiskupi Henryk Muszyński i Stanisław Gądecki, bp Mieczysław Cisło oraz Janusz Poniewierski i Stefan Wilkanowicz.

Dyrektor Muzeum, Piotr Cywiński, jest pod ostrzałem prawicowych mediów od prawie dwóch miesięcy. Wczoraj w poruszający sposób informował o tym na Facebooku jego brat, Paweł Cywiński:

50 dni nieustającego hejtu. Naprawdę mało kto wie, jak to jest bardzo, bardzo dużo. Wielu by nie wytrzymało tygodnia. On...

Opublikowany przez Paweł Cywiński na 15 marca 2018
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Polska Rada Chrześcijan i Żydów apeluje o wsparcie dla Piotra Cywińskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.