Polskie archidiecezje przyłączają się do pomocy Ukrainie

Polskie archidiecezje przyłączają się do pomocy Ukrainie
PAP/Wojtek Jargiło
KAI / tk

Pomoc dla uchodźców wojennym z Ukrainy coraz liczniej przybywającym do Polski uruchomiono także w archidiecezji gdańskiej, gliwickiej i gnieźnieńskiej. Najważniejsze działania podejmują tamtejsze Caritas.

Trwa zbiórka żywności długoterminowej, chemii domowej oraz środków higieny osobistej. Paczki z żywnością są wydawane na bieżąco osobom potrzebującym w lokalizacjach: Gdańsk, Sopot, Gdynia i Rumia.

Otwarto kolejny punkt zbiórki żywności długoterminowej w Pruszczu Gdańskim (ul. Orzeszkowej 5 w godz. 16:00 - 19:00). Całodobowo działa telefon w ramach Centrum Kryzysowego dla Cudzoziemców (533 327 348). Nadal funkcjonuje Centrum Informacyjno-Doradcze dla Cudzoziemców. Wydawane są ciepłe posiłki w dwóch prowadzonych przez Caritas placówkach: w Gdańsku (ul. Fromborska 24 w godz. 13:00 - 17:00) i w Sopocie (Al. Niepodległości 778, w godz. 13:00 - 15:00).

Zostały również przygotowane miejsca dla osób w sytuacji kryzysowej. W planach jest poszerzenie działalności poradni lekarskiej dla cudzoziemców bez ubezpieczenia. Tworzona jest baza danych dotycząca udostępniania mieszkań od osób indywidualnych, jak również baza ośrodków nadmorskich, gotowych na przyjęcie cudzoziemców.

DEON.PL POLECA

Rodziny, które już przyjęły uchodźców, otrzymają komunikat z prośbą o zgłoszenie się do Caritas Archidiecezji Gdańskiej w celu określenia zakresu swoich potrzeb. Została również rozbudowana baza Bożych Kurierów, którzy są w każdej chwili gotowi zabezpieczyć transport w ramach dowożenia pomocy dla rodzin.

Wszelkie potrzebne informacje można uzyskać na stronie internetowej archidiecezji gdańskiej.

Archidiecezja gnieźnieńska przygotowuje się na przyjęcie i pomoc uchodźcom z Ukrainy. W pierwszej kolejności zabezpieczane są miejsca noclegowe. Uchodźców przyjmie m.in. seminarium duchowne, archidiecezjalny dom rekolekcyjny, Centrum Edukacyjno-Formacyjne. Zgłaszają się domy zakonne. Gotowość przyjęcia ukraińskich rodzin wyraził też Prymas Polski.

Gotowość przyjęcia uchodźców pod swój dach wyraził też Prymas Polski abp Wojciech Polak. Zbierane są ponadto informacje od księży proboszczów dysponujących miejscami noclegowymi i pobytowymi. Do parafii wysłana została w tym celu specjalna prośba o informacje. Niektórzy księża zgłosili się już wcześniej, samorzutnie.

Obok miejsc noclegowych w parafiach organizowane są zbiórki żywności, leków, odzieży, środków higienicznych i rzeczy pierwszej potrzeby. Na stronie www.caritas.gniezno.pl uruchomiony został specjalny formularz, za pośrednictwem którego można zadeklarować pomoc. Odzew już jest. Dyrektor Caritas wyjaśnia, że na razie nie został uruchomiony magazyn, w którym pomoc materialną można by przechowywać, dlatego na ten moment zbierane są jedynie informacje o możliwości jej udzielenia, przy czym chodzi nie tylko o rzeczy i żywność, ale także o możliwości udostępnienia lokalu mieszalnego, czy udzielania pomocy prawnej i psychologicznej.

Na prośbę Caritas Polska, Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej szuka również ośrodka wypoczynkowego lub innej podobnej placówki, która przyjęła by dzieci z ukraińskich domów dziecka. Przybędzie ich do Polski ok. 8 tysięcy. Chodzi o to, by dzieci z jednej placówki nie zostały rozdzielone, ale umieszczone w jednym miejscu - stąd potrzeba znalezienia ośrodka odpowiednio dużego, który mógłby je przyjąć i zapewnić im pobyt.

Caritas Diecezji Gliwickiej koordynuje wraz z parafiami diecezji tworzenie bazy miejsc, do których ewentualnie mogliby zostać skierowani uchodźcy. Ich przyjęcie zadeklarowały ośrodki rekolekcyjno-formacyjne diecezji gliwickiej.

Zbierane są informacje ze wspólnot zakonnych, które deklarują gotowość przyjęcia uchodźców w swoich domach zakonnych. Nadal trwa ponadto zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy, które przekazywane są przez Caritas Diecezji Gliwickiej w transportach humanitarnych na Ukrainę. W wielu parafiach organizowana jest tez niezależna pomoc dla Ukrainy w postaci zbiórek darów i środków pieniężnych oraz przygotowania miejsc dla rodzin, które w każdej chwili mogą przybyć.

Wśród najbardziej potrzebnych rzeczy, które będą przekazane na Ukrainę; jak również uchodźcom, którzy są w Polsce znajdują się koce, śpiwory, poduszki, kołdry, pościel, materace, wszelkiego rodzaju materiały medyczne (opatrunki, bandaże, strzykawki, igły, kompresy, płyny infuzyjne, dezynfekujące, środki przeciwbólowe.

Potrzebna jest też odzież (nowa), artykuły dla dzieci i niemowląt (mleko w proszku, chusteczki nawilżane, pampersy, środki pielęgnacyjne, ubrania, słodycze wysokokaloryczne) oraz artykuły spożywcze z długim terminem przydatności.

Produkty te można bezpośrednio dostarczać do centrali Caritas Diecezji Gliwickiej w Gliwicach przy ul. Ziemowita 2 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 18.00.

Zgodnie z apelem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w Środę Popielcową 2 marca po Mszach świętych zostaną przeprowadzone zbiórki w parafiach diecezji gliwickiej na rzecz uchodźców z Ukrainy.

W Środę Popielcową biskup gliwicki Jan Kopiec odprawi w kościele katedralnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła o godz. 18.30 Mszę świętą w intencji pokoju na Ukrainie. Do włączenia się w dzieło modlitwy o pokój w duchu solidarności z mieszkańcami Ukrainy zaproszeni są wszyscy wierni diecezji.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Inka Jabłońska

Zapach imbiru i kręta droga do miłości

Siostrom Dębińskim sypią się na głowę same katastrofy. Roksi zostaje uśmiercona w serialu, w którym gra główną rolę, i nie wie, co zrobić ze swoim życiem. Lucy wciąż...

Skomentuj artykuł

Polskie archidiecezje przyłączają się do pomocy Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.