Pomnik Jana Pawła II przy Notre-Dame

(fot. Panoramas / flickr.com)
KAI / slo

Z inicjatywy Polskiej Misji Katolickiej we Francji w sobotę 25 października odbędzie się w Paryżu odsłonięcie i poświęcenie pomnika św. Jana Pawła II. Monument stanie na skwerze Jana XXIII przy katedrze Notre-Dame.

Uroczystość rozpocznie się Mszą św. o godz. 10.30, odprawianą przez kard. André Vingt-Trois. Odsłonięcia dokona mer Paryża Anne Hidalgo.
Rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. infułat Stanisław Jeż podkreśla, że "po wieloletnich, trudnych staraniach wielu osób, duchownych i świeckich", władze Paryża wydały pozwolenie na umieszczenie pomnika św. Jana Pawła II - "największego z Polaków" - w "miejscu historycznym, które co roku odwiedzają miliony turystów ze wszystkich zakątków świata".

- Myślę, że ta piękna statua przedstawiająca św. Jana Pawła II, wykonana przez rzeźbiarza Zuraba Cereteliego, prawosławnego Rosjanina, gruzińskiego pochodzenia, który ofiarował swe dzieło naszej Polskiej Misji Katolickiej we Francji, będzie nie tylko dla wierzących przedmiotem zadumy i medytacji nad nauczaniem polskiego papieża - napisał ks. Jeż w zaproszeniu na uroczystość.

Na cokole pomnika wyryto słowa wyjęte z nauczania Jana Pawła II: "Bracia i Siostry, nie bójcie się przyjąć Chrystusa. Nie bójcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, Jego zbawczej mocy. Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie" (fragment homilii z inauguracji pontyfikatu 22 października 1978 r. z Placu św. Piotra); "Nie wojnie! Wojna nigdy nie jest nieuchronna! Wojna zawsze jest porażką ludzkości" (fragment przemówienia do korpusu akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej 13 stycznia 2003 r.); "Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia" (fragment homilii noworocznej, Rzym 1 styczeń 2002 r.).

DEON.PL POLECA

W czerwcu 2010 r. ks. Jeż zaproponował władzom Paryża, by pomnik papieża stanął przy wejściu do kościoła polskiego przy placu Maurice’a Barrèsa, zaznaczając że nie będzie to kosztowało miasta ani grosza. Statuę umieszczono tymczasowo u sióstr wizytek. Jednak, po wielu monitach, w kwietniu 2012 r. komitet ds. sztuki miejskiej uznał, że z powodów estetycznych nowoczesna rzeźba jest nie do pogodzenia ze stylem architektonicznym kościoła.

Miasto zaproponowało wówczas ustawienie monumentu na skwerze Jana XXIII, jednak sprzeciwił się dyrektor terenów zielonych, powołując się na względy bezpieczeństwa, gdyż pomnik ma wysokość 3,6 m i waży 1,5 tony. - Jan Paweł II był nadzwyczajnym człowiekiem pełnym charyzmy, wytrawnym dyplomatą, który zresztą kilkakrotnie przyjeżdżał do Francji. Moim zdaniem sprzeciwianie się temu projektowi jasno ukazuje przeszkodę ideologiczną - komentował ks. Jeż we francuskiej prasie. Władze Paryża, kierowane przez socjalistycznego mera Bertranda Delanoë odpowiadały, że "w imię świeckości" państwa widzą w Janie Pawle II postać historyczną, a nie przedstawiciela religii.

Rektor PMK zebrał komitet wspierający inicjatywę, w którego skład - oprócz przedstawicieli Kościoła - weszli także m.in. żona byłego prezydenta Jacquesa Chiraca, Bernadette i były premier Édouard Balladur. Komitet napisał petycję do władz Paryża, którą można było podpisywać w internecie. W oczekiwaniu na decyzję władz przez cztery lata "nasz papież był uwięziony u sióstr wizytek" - żartował ks. Jeż.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pomnik Jana Pawła II przy Notre-Dame
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.