Ponad 35 tysięcy pątników na Jasnej Górze

Zobacz galerię
Ponad 35 tysięcy pątników na Jasnej Górze
(fot. PAP/Waldemar Deska)
PAP / KAI / ad

Ponad 35 tys. pątników przybyło na niedzielne uroczystości święta Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Sumie pontyfikalnej przewodniczyć będzie prymas Polski abp Józef Kowalczyk, homilię wygłosi metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Tysiące wiernych przybywają do sanktuarium jasnogórskiego z całego kraju. Mszy wysłuchają na klasztornych błoniach.

Jak poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry, w tym najgorętszym okresie pielgrzymkowym, czyli od 16 sierpnia do minionej soboty, na Jasną Górę dotarło 86 pielgrzymek pieszych z ponad 35 tys. pątnikami z całego kraju - to o ponad 4 tys. więcej, niż w ubiegłym roku.

Było także 13 pielgrzymek rowerowych oraz jedna pielgrzymka, która dotarła do sanktuarium na rolkach.

Wśród najliczniejszych pielgrzymek minionych dziesięciu dni znalazły się m.in. Jubileuszowa 30. Pielgrzymka Diecezji Tarnowskiej, licząca prawie 10 tys. osób, 87. Pielgrzymka Łódzka z 2,5 tys. pątników oraz 20. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Gliwicka, Pielgrzymka z Radomska i 21. Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka - z każdą z nich przybyło do 2 tys. osób.

Jasnogórski odpust to jedno ze świąt najliczniej gromadzących pielgrzymów w częstochowskim sanktuarium.

Tradycyjnie w trakcie święta Matki Bożej Częstochowskiej nastąpi Akt Odnowienia Ślubów Jasnogórskich - modlitwy, napisanej ponad 50 lat temu przez ówczesnego prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego, w której wierni powierzają Polskę w opiekę Matki Bożej.

Przypadająca 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej to jedno z głównych świąt maryjnych na Jasnej Górze. Ma ono przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego narodu, jest też wyrazem czci dla Matki Bożej w jej jasnogórskim wizerunku.

Na Jasnej Górze zostało poświęcone nowe wotum. Jest nim kamienna tablica z tekstem Jasnogórskich Ślubów Narodu, których autorem jest Prymas Stefan Wyszyński. Fundatorem tablicy jest Instytut Prymasa Wyszyńskiego w 70. rocznicę swego powstania. Uroczystość poświęcenia odbyła się tuż przed główną Mszą odpustową.

- Kamienna tablica, która zawiśnie na Jasnej Górze stanowi wotum wdzięczności Matce Bożej za 70 lat naszej służby Kościołowi i Ojczyźnie - powiedziała Stanisława Grochowska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Dodała, że tekst Ślubów Jasnogórskich, które Prymas Wyszyński napisał w Komańczy w 1956 r., został wybrany dla przypomnienia tego szczególnego "programu odnowy moralnej narodu polskiego".

W tekście Ślubów zawarte są m.in. wezwania do obrony budzącego się życia, nierozerwalności małżeństwa, troski o serca i umysły dzieci, miłość, sprawiedliwość, zgodę, pokój, walkę z przemocą, troski o głodnych, bezdomnych, płaczących. Wśród wyliczanych wad narodu są: lenistwo, lekkomyślność, marnotrawstwo, pijaństwo i rozwiązłość.

Jasnogórskie Śluby stały się programem moralnego odrodzenia Narodu, podjętym przez cały Kościół w Polsce: przez biskupów, kapłanów i lud Boży. Program ten nazwany został: "Wielką Nowenną przed Tysiącleciem Chrztu Polski" - podkreśliła.

Wotum to granitowa tablica o wymiarach 2 m x 1,60 m, na której znajduje się medalion z brązu. Na nim jest wizerunek kard. Stefana Wyszyńskiego, cały tekst Ślubów, herb prymasowski i podpis Prymasa Tysiąclecia oraz tabliczka z informacją o fundatorach wotum. Autorem projektu tablicy jest Grzegorz Witek, rzeźbiarz z Warszawy, uczeń prof. Jana Kucza, który jest autorem pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego znajdującego się na Jasnej Górze. Wotum powstawało pod artystyczną opieką profesora Kucza.

- Chcemy, by nasz dar był przypomnieniem o Ślubach Narodu, by one żyły w polskich sercach - powiedziała Grochowska.

Poświecenie wotum odbyło się przed główną Mszą odpustową, sprawowaną z udziałem Episkopatu Polski, w czasie której Śluby te są ponawiane.

Instytut Prymasa Wyszyńskiego jest instytutem świeckim życia konsekrowanego , którego współzałożycielem i duchowym ojcem był kard.Stefan kard. Wyszyński. Powstał w 1942 roku. Jego charyzmatem jest tzw. maryjność eklezjalna i praca apostolska, tak, aby jak najwięcej ludzi oddało się Matce Bożej. Instytut od początku swojej działalności jest związany z sanktuarium na Jasnej Górze, które uważa za najważniejsze miejsce swojego posłannictwa. Jego dziełem jest Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego powołany do zabezpieczenia i upowszechniania dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia oraz Dom Pamięci Kardynała Wyszyńskiego w Częstochowie. Instytut prowadzi także m.in. Sekretariat Misyjny Jeevodaya.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ponad 35 tysięcy pątników na Jasnej Górze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.