"Pora na zrewidowanie stereotypów o Afryce"

"Pora na zrewidowanie stereotypów o Afryce"
(fot. john.duffell/flickr.com)
KAI / psd

Nadeszła pora, by zrewidować stereotypowe postrzeganie sytuacji w Afryce – stwierdził kard. Peter Turkson. Purpurat stojący na czele Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” przewodniczy odbywającym się w dniach 23-26 maja w stolicy Mozambiku, Maputo warsztatom przedstawicieli Komisji „Iustitia et Pax” poszczególnych krajów Czarnego Lądu. Ich tematem są owoce II Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Afryki.

Zdaniem kard. Turksona ojcom synodalnym udało się „przejść na linie” między wymiarem politycznym a duszpasterskim. Zdawali sobie oni sprawę, że październikowe spotkanie biskupów Czarnego Lądu nie było swego rodzaju sesją ONZ, gdzie dyskutowano by i przyjęto polityczną linię działania. Jednocześnie zaznaczył, że podjęcie kwestii sprawiedliwości i pokoju w odniesieniu do ludzi uciśnionych i poważnie zranionych jest sprawą bardzo trudną, porównywalną do chodzeniu na linie zawieszonej nad polem minowym ideologii i polityki. Pochodzący z Ghany purpurat zauważył, że „Kościoły w Ameryce Łacińskiej i Afryce znają przypadki księży, którzy porzucili posługę duszpasterską by realizować programy polityczne... bardziej wierząc w rozwiązania polityczne niż w rozwiązania duszpasterskie nieszczęść trapiących ich społeczności”. Natomiast ojcowie synodalni wskazali, że misją Kościoła jest służba pojednaniu, sprawiedliwości i pokoju, tak jak czynią to pasterze i starsi w rodzinie.

Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” podkreślił, że w ciągu 16 lat, które upłynęły od pierwszego Synodu dla Afryki sytuacja na tym kontynencie uległa poważnej zmianie. Spośród 48 krajów Afryki subsaharyjskiej jedynie w czterech mamy do czynienia z konfliktami zbrojnymi: Somalii, Sudanie, Czadzie i w niektórych rejonach Demokratycznej Republiki Konga. W dwu przypadkach konflikty spowodowane są wtrącaniem się czynników zewnętrznych: w Kongo chodzi o zasoby złóż zaś w Sudanie o politykę wyznaniową i ekspansję islamu. Jednocześnie należy dostrzec postęp w zakresie życia kościelnego, społecznego i gospodarczego Czarnego Lądu. Należy odrzucić stereotypy o konfliktach, głodzie, korupcji i złym zarządzaniu. Trzeba też dostrzec zdecydowaną walkę ze zbrodniami wojennymi. Ich sprawcy coraz częściej stają przed sądami międzynarodowymi i są pociągani do odpowiedzialności za przestępstwa, których się dopuścili. Kard. Turkson przypomniał, że Afryka jest dziesiątym rynkiem na świecie a drugim po Chinach nowym rynkiem rozwijającym się.

"Ubiegłoroczny synod, uznał, że Kościół w Afryce staje się rzeczywiście rodziną Boga i braterstwem w Chrystusie, krzewiąc pojednanie narodów, bez względu na ich więzy plemienne i etniczne, rasę i uwarunkowania klasowe czy płeć, budując społeczeństwo żyjące w komunii i cieszące się pokojem" - powiedział w Maputo kard. Peter Turkson.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Pora na zrewidowanie stereotypów o Afryce"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.