Porozumienie między Watykanem i Angolą weszło w życie

Porozumienie między Watykanem i Angolą weszło w życie
(fot. Luis Ángel Espinosa/cathopic.com)
KAI / ms

Podpisane w Watykanie 13 września wspólne porozumienie między Stolicą Apostolską i Angolą, które reguluje stosunki między państwem i Kościołem katolickim w Angoli, weszło w życie 21 listopada.

Według informacji biura prasowego Stolicy Apostolskiej dokument stanowi prawną regulację działalności Kościoła katolickiego i jego instytucji działających w tym kraju, nadaje mu osobowość prawną.

Obie strony zobowiązały się do współpracy m.in. w dziedzinie socjalnej oraz na rzecz dobra wspólnego, do ochrony godności osoby oraz praw człowieka. Komunikat watykański stwierdza, że Kościół ma więc spełnione warunki dla pełnienia swych zadań w Angoli.

W połowie sierpnia porozumienie podpisali w Watykanie kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej oraz minister spraw zagranicznych Angoli Manuel Domingos Augusto. Dokument ten był też jednym z tematów wizyty prezydenta Angoli, Joao Lourenco, w połowie listopada w Watykanie.

Stolica Apostolska i Angola utrzymują stosunki dyplomatyczne od 1997 roku. Wizyty w tym kraju złożyli papieże Jan Paweł II w 1992 i Benedykt XVI w 2009 roku. Od 2000 roku Watykan ma swego ambasadora w Angoli. Zawarte obecnie porozumienie jest owocem rozmów, jakie zainicjował wiosną 2018 prezydent Angoli Joao Lourenco. Urząd prezydencki sprawuje on od jesieni 2017 roku. Jest następcą wieloletniego prezydenta Jose Eduardo dos Santosa.

W Angoli mieszka ok. 24 mln osób, wśród których co najmniej 55 proc. stanowią katolicy, 25 proc. to protestanci lub członkowie bliskich im Kościołów, a reszta ludności wyznaje różne tradycyjne kulty i wierzenia tubylcze.

DEON.PL POLECA

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Porozumienie między Watykanem i Angolą weszło w życie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.