Porozumienie między Watykanem i Angolą weszło w życie

(fot. Luis Ángel Espinosa/cathopic.com)
KAI / ms

Podpisane w Watykanie 13 września wspólne porozumienie między Stolicą Apostolską i Angolą, które reguluje stosunki między państwem i Kościołem katolickim w Angoli, weszło w życie 21 listopada.

Według informacji biura prasowego Stolicy Apostolskiej dokument stanowi prawną regulację działalności Kościoła katolickiego i jego instytucji działających w tym kraju, nadaje mu osobowość prawną.

Obie strony zobowiązały się do współpracy m.in. w dziedzinie socjalnej oraz na rzecz dobra wspólnego, do ochrony godności osoby oraz praw człowieka. Komunikat watykański stwierdza, że Kościół ma więc spełnione warunki dla pełnienia swych zadań w Angoli.

W połowie sierpnia porozumienie podpisali w Watykanie kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej oraz minister spraw zagranicznych Angoli Manuel Domingos Augusto. Dokument ten był też jednym z tematów wizyty prezydenta Angoli, Joao Lourenco, w połowie listopada w Watykanie.

Stolica Apostolska i Angola utrzymują stosunki dyplomatyczne od 1997 roku. Wizyty w tym kraju złożyli papieże Jan Paweł II w 1992 i Benedykt XVI w 2009 roku. Od 2000 roku Watykan ma swego ambasadora w Angoli. Zawarte obecnie porozumienie jest owocem rozmów, jakie zainicjował wiosną 2018 prezydent Angoli Joao Lourenco. Urząd prezydencki sprawuje on od jesieni 2017 roku. Jest następcą wieloletniego prezydenta Jose Eduardo dos Santosa.

DEON.PL POLECA

W Angoli mieszka ok. 24 mln osób, wśród których co najmniej 55 proc. stanowią katolicy, 25 proc. to protestanci lub członkowie bliskich im Kościołów, a reszta ludności wyznaje różne tradycyjne kulty i wierzenia tubylcze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Porozumienie między Watykanem i Angolą weszło w życie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.