Portugalia: duże trudności szkolnictwa katolickiego

Portugalia: duże trudności szkolnictwa katolickiego
(fot. shutterstock.com)
KAI / jm

Szkolnictwo katolickie w Portugalii stawia czoła "wielkim trudnościom ze względu na problemy społeczno-gospodarcze i niż demograficzny" - powiedział w wywiadzie telewizyjnym ks. António Manuel Moiteiro Ramos z komisji tamtejszego episkopatu ds. wychowania chrześcijańskiego i nauki wiary.

"Przeżywamy kryzys, który dotyka uniwersytetów i każdego stopnia kształcenia. Jest oczywiste, że bez pomocy finansowej nasze szkoły stopniowo zubożeją jakościowo" - zaznaczył kapłan.

Jednocześnie zauważył, że szkolnictwo katolickie w tym kraju zrobiło "ogromny wysiłek, aby nadążać za duchem czasu, aktualizując swoje programy, pozostając jednak w obrębie wartości ewangelicznych, które pragnie przekazywać". Niemniej jednak wsparcie finansowe ze strony państwa coraz bardziej maleje, a poza tym daje o sobie znać ogromny kryzys demograficzny.

Ks. Moiteiro zaapelował o większe dofinansowanie edukacji katolickiej z kasy publicznej. Przypomniał, że "państwo jest odpowiedzialne za to, by zapewnić w szkołach nauczanie religii jako należące do wykształcenia obywatela i związane z podstawowym wymiarem człowieka".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Portugalia: duże trudności szkolnictwa katolickiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.