Portugalka nową przewodniczącą Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich

Portugalka nową przewodniczącą Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich
(fot. Edwin Andrade / unsplash.com)
KAI / kw

Portugalka Isabel Maria de Oliveira Capeloa Gil - rektor Portugalskiego Uniwersytetu Katolickiego w Lizbonie - jest od 27 lipca przewodnicząca Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich (FIUC).

Po raz pierwszy stanowisko to objęła kobieta. Wyboru dokonano na zakończenie 22. zgromadzenia ogólnego tej organizacji, które od 23 bm. odbywało się w Kolegium św. Patryka w Maynooth (Irlandia) z udziałem ponad 200 rektorów i innych szefów wyższych uczelni katolickich oraz prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego kard. Giuseppe Versaldego. Na zakończenie obrad zapowiedziano, że następne tego rodzaju spotkanie odbędzie się w Bostonie (USA) w 2021.

Zgromadzenie obradowało pod hasłem społecznej odpowiedzialności uniwersytetów katolickich. Jego uczestnicy dzielili się m.in. przemyśleniami o tym, jak przekazywać nauczanie Franciszka, zawarte w jego encyklice "Laudato si", do globalnej sieci instytucji akademickich.

W swym przemówieniu na zakończenie posiedzenia nowa przewodnicząca FIUC zapewniła, że "będzie pracować nad tym, aby nadać władzy nielicznych siłę wielu".

Isabel Capeloa Gil, która na czele uczelni papieskiej w Lizbonie stoi od września 2016, jest specjalistką w zakresie literaturoznawstwa porównawczego, a swe studia uzupełniała i pogłębiała w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Ma na koncie ponad 150 prac, m.in. "Mitografias" (2007), "Literacia Visual" (2011) i "Humanidade(s), considerações radicalmente contemporâneas" (2016). Na kierowanym przez nią uniwersytecie kształci się obecnie 12 tys. studentów na 18 wydziałach, szkołach i instytutach.

Początki FIUC sięgają 1924, gdy z inicjatywy uniwersytetów katolickich w Mediolanie i Nijmegen (Holandia) podjęto pierwsze wysiłki na rzecz zjednoczenia uczelni katolickich w jedną federację. Chodziło wówczas przede wszystkim o możność ich współpracy w niektórych szczególnych dziedzinach. W rok później na spotkaniu w Instytucie Katolickim w Paryżu z udziałem przedstawicieli 14 takich placówek odbyło się pierwsze zgromadzenie ogólne, a w 1927 ukazał się pierwszy rocznik tych uczelni.

Ostatecznie Federacja Uniwersytetów Katolickich (Fœderatio Universitatum Catholicarum) powstała na mocy dekretu Stolicy Apostolskiej z 1948 a zatwierdził ją w rok później Pus XII. Obecną nazwę nosi od 1965. FIUC współpracuje aktywnie z Kongregacją Wychowania Katolickiego i utrzymuje szczególnie bliskie kontakty z Papieską Radą ds. Świeckich (od 1 września 2016 - Dykasterią ds. Świeckich, Rodziny i Życia) od początku jej utworzenia w 1976. Z Polski do Federacji należy 6 uczelni, m.in. KUL i UKSW.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Portugalka nową przewodniczącą Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.