Pośmiertny medal dla Lecha i Marii Kaczyńskich

Pośmiertny medal dla Lecha i Marii Kaczyńskich
Medale miały być wręczone Lechowi Kaczyńskiemu po beatyfikacji ks. Jerzego, niestety w wyniku znanych nam okoliczności wręczane są one pośmiertnie (fot. prezydent.pl)
KAI / slo

Medal w imieniu rodziny pary prezydenckiej odebrała Anna Gręziak, doradca prezydenta ds. rodziny. Mszy św. przewodniczył administrator diecezji wojskowej, ks. płk Sławomir Żarski. W Eucharystii modlono się także w intencji ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

Wspominając w homilii sylwetkę błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Żarski przypomniał okres jego życia związany z przymusowym wcieleniem do wojska. Podkreślił, że w tym czasie wcielanie kleryków do armii było „narzędziem i środowiskiem walki z Kościołem i duchowieństwem”.

- Trzeba było odwagi i męstwa, by w czasach, gy bycie księdzem było równoznaczne z prześladowaniami, powiedzieć Bogu „tak” na głos jego wezwania – podkreślił kapelan. Ks. Popiełuszko był żołnierzem Chrystusa dla Polski. Jego orężem była modlitwa i posługa kapłańska – dodał ks. Żarski.

Administrator diecezji wojskowej podkreślił, że świadectwo męczeńskiej śmierci ks. Jerzego jest nadal żywe. - Jest dobrym darem Boga, ku nawróceniu Ojczyzny naszej, wszystkich jej obywateli, a więc również i nas – podkreślił.

Ks. Żarski zachęcił zebranych do modlitw w intencji Ojczyzny za wstawiennictwem nowego błogosławionego. - Niech więc za jego wstawiennictwem Bóg uwolni nas od wszystkiego, co w nas anty-Boże, anty-Chrystusowe, anty-kościelne i anty-ludzkie. Niech nasza Ojczyzna będzie wolna od wrogiej Bogu, Chrystusowi, Kościołowi i każdemu człowiekowi wszelkiej ideologii, polityki i ekonomii – powiedział.

Eucharystię koncelebrowało liczne grono kapelanów Ordynariatu Polowego WP oraz księży związanych z duszpasterstwem Solidarności i harcerstwa.

W dziękczynienie za beatyfikację ks. Popiełuszki włączyli się przedstawiciele MON z dyrektorem generalnym Jackiem Olbrychtem i dowódcą Sił Powietrznych gen. broni Lechem Majewskim. Obecni byli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, kombatanci i Warszawianie. Obok prezbiterium stanął poczet sztandarowy Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz sztandar Zgrupowania Kampinos AK.

Podczas Mszy św. prezes kapituły medalu „Zło dobrem zwyciężaj” Ryszard Walczak, wręczył Annie Gręziak i Janowi Dziedziczakowi, przedstawicielom rodziny pary prezydenckiej medale z wizerunkiem ks. Jerzego Popiełuszki. – Medale w uzgodnieniu z kancelarią prezydenta miały być wręczone Lechowi Kaczyńskiemu po beatyfikacji ks. Jerzego, niestety w wyniku znanych nam okoliczności wręczane są one pośmiertnie – powiedział Walczak.

- Prezydent zawsze darzył ks. Jerzego ogromnym szacunkiem, wielokrotnie powtarzał, że żałuje, iż nie miał okazji poznać go osobiście. Dlatego też w uznaniu jego zasług przyznał mu najwyższe polskie odznaczenie, Order Orła Białego – powiedziała Anna Gręziak odbierając medal.

Podczas uroczystości została zaprezentowana wystawa fotograficzna pt. „Ksiądz Jerzy Popiełuszko w naszej pamięci”, prezentująca fotografie z różnych okresów życia ks. Jerzego. Wśród czarnobiałych i barwnych fotogramów znalazły się także zdjęcia uhonorowanych wcześniej medalem „Zło dobrem zwyciężaj” laureatów: biskupa Polowego WP Tadeusza Płoskiego, ks. infułata Zdzisława Króla, ks. Józefa Jońca– prezesa Stowarzyszenia „Parafiada”, Stefana Melaka – prezesa Komitetu Katyńskiego i ministra Władysława Stasiaka, którzy zginęli pod Smoleńskiem.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się do kaplicy lotników, gdzie przy grobie bp polowego złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. Jest to wyraz naszej pamięci o wszystkich ofiarach smoleńskiej tragedii – powiedział ks. Żarski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pośmiertny medal dla Lecha i Marii Kaczyńskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.