Poświęcenie popiersia bp. Tadeusza Płoskiego

Poświęcenie popiersia bp. Tadeusza Płoskiego
Poświęcenie popiersia bp. Tadeusza Płoskiego (fot. PAP/Leszek Szymański)
KAI / ad

- Dziś dziękujemy szczególnie za posługę biskupa polowego Tadeusza Płoskiego, który tak mocno pragnął umacniać obecność Chrystusa w żołnierskich sercach i otwierać je na Ewangelię – mówił podczas Mszy św. w Katedrze Polowej WP, ks. płk Sławomir Żarski, administrator Ordynariatu Polowego WP.

Podczas Eucharystii celebrowanej pod przewodnictwem Prymasa-seniora, kard. Józefa Glempa, poświęcone zostało popiersie bp. Płoskiego. Dziś mija szósta rocznica konsekracji i ingresu tragicznie zmarłego hierarchy, czwartego w dziejach Rzeczpospolitej Biskupa Polowego Wojska Polskiego.

Msza św. rozpoczęła się od poświęcenia popiersia bp. Płoskiego, którego autorem jest rzeźbiarz Andrzej Renes, twórca m. in. znajdujących się katedrze pomników dwóch pierwszych biskupów polowych Stanisława Galla i Józefa Gawliny.

DEON.PL POLECA

W homilii ks. Żarski przypomniał klimat dni, w których bp Płoski przejmował „brzemię odpowiedzialności apostolskiej za zbawienie żołnierzy Wojska Polskiego”. Dodał, że bp Płoski z wielkim zaangażowaniem „walczył o powierzony jego opiece Ordynariat Polowy”.

Przypomniał słowa, jakie skierował podczas inauguracji do swego poprzednika, abp. Sławoja Leszka Głódzia bp Płoski: „Przejmuję od Waszej Ekscelencji zorganizowaną strukturę duszpasterstwa wojskowego. Teraz przyjdzie mi wraz z księżmi kapelanami zapuścić lemiesz na Bożej roli nieco głębiej”.

- Nikt z nas, wówczas obecnych w Katedrze Polowej, uczestniczących w tamtej radosnej i świątecznej uroczystości, że ten lemiesz jego pasterskiej troski za życie wieczne każdego polskiego żołnierza będzie zapuszczony w rolę Winnicy Pańskiej, jaką jest Kościół wojskowy aż tak głęboko! - wspomniał ks. Żarski. Dodał, że bp Płoski starał się „umacniać obecność Chrystusa w żołnierskich sercach i otwierać je na Ewangelię”.

- Tradycją narodu polskiego było i jest, że mądrości, przez pokolenia uczyliśmy się na grobach naszych poprzedników
. Od pół roku, mądrości i miłości wobec Boga, Ojczyzny i bliźniego, uczymy się w tej Katedrze Polowej również i na grobie bpa Tadeusza, który razem z bp. Władysławem Bandurskim, uczą nas wszystkich, iż „Służba Rzeczypospolitej – kapłaństwem jest…” – powiedział ks. Żarski. - Dziś, odsłaniając jego popiersie, pragniemy mu podziękować za dobro, które się zrodziło dzięki Jego posłudze, za postawę, za dynamizm biskupiej posługi, za dzieła i prace, które będą trwać, promieniować, to świadectwa Jego życia - powiedział.

W relacji między biskupem polowym a kapelanami wojskowymi panował klimat zaufania i dialogu wspominał ks. Żarski. Podkreślił, że kapelani mieli dostęp „do swego biskupa i możliwość szczerej rozmowy na każdy niepokojący ich temat”. Ks. Żarski przypomniał, że rok temu w 5. rocznicę ingresu bp Płoski zwołał pierwszy w dziejach duszpasterstwa wojskowego synod. - Przywołuję to wydarzenie, ponieważ było ono zwieńczeniem i testamentem posługi duszpasterskiej bpa Tadeusza Płoskiego – zakończył ks. Żarski.

Mszę św. z prymasem-seniorem Glempem koncelebrowali abp Henryk Hoser, abp Wojciech Ziemba, bp Marian Duś oraz bp Stanisław Budzik. Wraz z nimi wspólnie modliło się liczne grono kapelanów wojskowych. Przy ołtarzu stanęły poczty sztandarowe jednostek mundurowych, szkół i organizacji kombatanckich. Obecni byli przedstawiciele Prezydenta, MON, Policji, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei i Służby Celnej.

List do uczestników uroczystości wystosował minister Obrona Narodowej Bogdan Klich.

Podczas Mszy św. matka bp Płoskiego, Kazimiera Płoska, przekazała jako wotum najważniejsze odznaczenia jakie otrzymał tragicznie zmarły biskup polowy. Odznaczenia zostaną umieszczone obok figury Matki Bożej – Królowej Polski znajdującej się w ołtarzu głównym Katedry Polowej. Wotum w postaci ryngrafu z wizerunkiem roztrzaskanej kaplicy polowej w Afganistanie złożyli także żołnierze z 21. brygady Strzelców Podhalańskich, pełniący VI zmianę.

Po zakończonej Eucharystii wierni udali się do kaplicy lotników, gdzie na grobie bp Płoskiego i jego sekretarza, ks. płk. Jana Osińskiego złożone zostały kwiaty.

Bp Tadeusz Płoski, biskup polowy WP urodził się 9 marca 1956 roku w Lidzbarku Warmińskim. W 1976 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie, gdzie odbył studia filozoficzno-teologiczne. 6 czerwca 1982 w katedrze olsztyńskiej przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa warmińskiego Jana Obłąka. Przez rok pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Józefa w Morągu.

W 1992 roku został oddelegowany do Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego i 1 czerwca 1992 roku objął urząd notariusza, następnie szefa wydziału duszpasterskiego Kurii Polowej w Warszawie. Od 1995 do 2001 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego pisma Ordynariatu Polowego „Nasza Służba”. 16 maja 2001 roku objął urząd Kanclerza Kurii Polowej.

16 października 2004 roku został mianowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II Biskupem Polowym Wojska Polskiego. 30 października 2004 roku przyjął święcenia biskupie i odbył uroczysty ingres z ceremoniałem wojskowym do Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu rządowego pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Bp Tadeusz Płoski był czwartym ordynariuszem wojskowym w dziejach Rzeczpospolitej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poświęcenie popiersia bp. Tadeusza Płoskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.