Potępił "nienawiść i alienację" w debacie imigracyjnej

Potępił "nienawiść i alienację" w debacie imigracyjnej
(fot. EPA/CRISTOBAL HERRERA )
PAP / slo

Abp Robert J. Carlson potępił wypowiedzi dwóch kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych, a także ustanowione niedawno przepisy stanu Missouri, zarzucając im nietolerancję i nienawiść w czasie debaty imigracyjnej w USA. Jednocześnie wezwał katolików, aby zaoferowali swoją solidarność z imigrantami.

"Wsłuchając się w naszą narodową debatę na temat imigracji, jestem coraz bardziej zaniepokojony językiem i retoryką dyskryminacji, nienawiści i wyobcowania" - napisał abp Carlson w "Oświadczeniu Duszpasterskim o Miłosierdziu i Imigracji".

"W czasie moich wizyt i rozmów, a w szczególności z naszymi latynoskimi braćmi i sióstrami, słyszałem, jak trudna, bolesna i podzielona jest mowa nienawiści, jakiej jeszcze nie było; widziałem jak jest stworzena atmosfera lęku, wycofania i strachu" zwrócił uwagę abp Carlson.

Imigracja jest "zapalnikiem wybuchowym" od czasu, gdy republikański kandydat na prezydenta, Donald Trump rozpoczęł swoją kampanię prezydencką w czerwcu tego roku. Z jego wypowiedzi można było usłyszeć mi.in. to, że nielegalni meksykańscy imigranci są niezwykle podatni na przestępczość (twierdzenie to miało być potwierdzone szeregiem badań na ten temat) oraz obiecał też zbudować "wielki, wielki mur na południowej naszej granicy (czyt. amerykańskiej)", aby trzymać emigrantów z daleka od naszego kraju".

DEON.PL POLECA

Gdy statystyki popularności Donalda Trumpa w USA wzrosły po jego wypowiedziach, inni republikańcy kontrkandydaci na prezydenta USA, zaostrzyli własne postawy wobec  polityki imigracyjnej oraz samego sposobu przedstawiania tego tematu.

Ksiądz Antoni Ochoa, jedyny hiszpańskojęzyczny kapłan w archidiecezji St. Louis,  potwierdział, że list abp Carlsona wyraźnie odzwierciedla to, co widzi się na miejscu w ciągu ostatnich miesięcy. - Mogę powiedzieć, że ostatnie wypowiedzi polityczne kandydatów na stanowisko wysokiego szczebla w rządzie zaczęły powodować większy strach, niepokój i alienację wśród Latynosów w stanie St. Louis".

Wojna w Syrii spowodowała największy kryzys uchodźców od czasu II wojny światowej. Tymczasem kandydat na prezydenta, republikanin Ben Carson, drugi w sondażach po Donaldzie Trumpie, wezwał do wprowadzenia zakazu, by nie przyjmować jakichkowliek syryjskich uchodźców do USA. Uargumentował to obawami, że może wśród nich być "zasiewie terrorystów".

List abp Carlsona nie precyzuje syryjskiego kryzysu, ale odniesi się do "kryzysu globalnej imigracji i uchodźców z którym mamy do czynienia w rodzinie ludzkiej. Jako katolicy musimy nadal modlić się o łaskę i miłosierdzie Boga, aby rodziny i dzieci, którzy są bezpośrednio dotknięte tym kryzysem, mogły znaleźć otwarte ręce na końcu ich podróży" - napisał abp Carlson.

W stanie Missouri został w tym roku uchwalona ustawa, która zakazuje wspomać finasowo studentów, którzy w USA byli wychowywani przez rodziców, którzy przebywają w tym kraju nielegalnie, mimo że studenci mają usankcjonowane prawem zezwolenie na pobyt w tym kraju. Efektem tego jest to, że tacy studenci będą musieli zapłaci za swoje studia dwa raz więcej, niż ich koledzy i koleżanki ze szkolnej ławki.

List abp Carlsona nie odnosi się do przepisów prawnych, ale ostrzega, że ​​"anty-imigracyjna atmosfera jest ... przyczyną do powstawania takich inicjatyw ustawodawczych, które utrudniają imigrantom skutecznie wspomagać dobro wspólne".

"W tej chwili niepewności, nasze latynskie rodziny muszą wiedzieć, że nasza katolicka społeczność, zarówno lokalnie, jak i na poziomie krajowym, jest tutaj, aby towarzyszyć im i stać mocno za nimi" - napisał abp Carlson.

Senator stanu Missouri, Joe Keaveny sprzeciwił się tym przepisom i pochwalił oświadczenie abp Carlsona. "Myślę, że arcybiskup próbuje stłumić niektóre z tych jadowitej retoryki, która wychodzi od republikanów. Myślę, że jest to bardzo właściwe, że to robi" - powiedział Keaveny.

W adnotacji do kapłanów archidiecezji St. Louis, ich duszpaserz abp Robert J. Carlson poprosił, aby jego list był przeczytany w języku angielskim i hiszpańskim we wszystkich parafiach, które oferują Msze św. w obu tych językach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Potępił "nienawiść i alienację" w debacie imigracyjnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.