"Potężny alarm". Co Kościół zrobi ws. doniesień o kard. Dziwiszu?
Felieton Tomasza Terlikowskiego opublikowany na WP Opinie wywołał silne emocje w związku z doniesieniami dotyczącymi kardynała Stanisława Dziwisza. Terlikowski porusza w nim kluczowe kwestie związane z zarzutami wobec byłego metropolity krakowskiego i koniecznością podjęcia zdecydowanych działań przez Kościół w Polsce. Sprawa kard. Dziwisza to nie tylko test dla hierarchii kościelnej, ale również sprawdzian wiarygodności Kościoła, który zdaniem publicysty wymaga przejrzystości i konsekwencji.
- Tomasz Terlikowski komentuje poważne oskarżenia wobec kardynała Stanisława Dziwisza, sugerując, że Kościół nie może ignorować tej sprawy.
- Oskarżenia dotyczą nie tylko tuszowania skandali pedofilskich, ale również możliwego osobistego udziału w wykorzystywaniu małoletnich.
- Terlikowski wzywa hierarchów Kościoła do natychmiastowego podjęcia działań, m.in. usunięcia kardynała Dziwisza z życia publicznego do czasu wyjaśnienia sprawy.
- Postuluje powołanie niezależnej komisji w Krakowie do zbadania spraw związanych z bliskimi współpracownikami kardynała.
- Podkreśla, że brak działania w tej sprawie będzie oznaczać dalszą kompromitację Kościoła i utratę wiarygodności.
- Zwraca uwagę, że Państwowa Komisja ds. Pedofilii powinna przeprowadzić rzetelne dochodzenie, bez ulegania naciskom politycznym czy medialnym.
- Terlikowski krytykuje brak działań ze strony arcybiskupa Marka Jędraszewskiego w podobnych sprawach, w tym przestępstw abp. Juliusza Paetza.
- W tekście pada stwierdzenie, że próby przeczekania skandali przez Kościół tylko pogłębią jego kryzys, a kolejne oskarżenia wobec duchownych mogą być jeszcze bardziej szokujące.
Poważne oskarżenia wobec kard. Dziwisza
Tomasz Terlikowski nie pozostawia wątpliwości co do wagi oskarżeń wobec kardynała Dziwisza. W swoim felietonie przypomina, że zarzuty o udział w tuszowaniu skandali seksualnych w Kościele, w tym sprawy byłego kardynała McCarricka, rzucają cień na reputację kardynała. Tym bardziej poważne są doniesienia dotyczące bezpośrednich oskarżeń o wykorzystanie małoletniego. "Tej sprawy, choć będą takie próby, nie da się zakrzyczeć ani zamilczeć" – pisze Terlikowski.
Co zrobi Kościół?
Publicysta zwraca uwagę, że reakcja Kościoła na te doniesienia będzie kluczowa dla jego przyszłości. Hierarchowie muszą, zdaniem Terlikowskiego, podjąć kroki zmierzające do wyjaśnienia sprawy kardynała, w tym wszcząć procedury wewnętrzne i usunąć go z życia publicznego do czasu zakończenia postępowania. "Kardynał Dziwisz powinien być potraktowany jak każdy inny ksiądz w Polsce" – stwierdza Terlikowski, podkreślając, że to nie kwestia winy czy niewinności, ale zachowania wiarygodności.
Konieczność powołania komisji
W swoim tekście Terlikowski niejednokrotnie wskazuje na potrzebę powołania niezależnej komisji kościelnej, która zajęłaby się badaniem przypadków przestępstw seksualnych. Nawiązując do krakowskich plotek o "homoseksualnych i pedofilskich ekscesach bliskich przyjaciół kardynała Dziwisza", Terlikowski przypomina, że sprawy te nigdy nie zostały dokładnie wyjaśnione. "Teraz jest odpowiedni moment, by się tym zająć" – podkreśla autor.
Wnioski na przyszłość
Zdaniem publicysty brak reakcji ze strony Kościoła w sprawie kardynała Dziwisza będzie kolejnym krokiem w stronę kompromitacji instytucji. "Sprawa kardynała Dziwisza pokazuje, że ci wszyscy, którzy opowiadali, że nie ma się już czym zajmować, właśnie obudzili się z ręką nawet nie w nocniku, ale w szambie" – pisze Terlikowski, sugerując, że kolejne skandale mogą wyjść na jaw.
Państwowa komisja w sprawie Dziwisza
Na zakończenie felietonu Terlikowski zauważa, że dobrze, iż sprawą kardynała Dziwisza zajmuje się Państwowa Komisja ds. Pedofilii. Dzięki temu, jak twierdzi, wyjaśnienie tej sprawy będzie bardziej wiarygodne niż jakiekolwiek działania podejmowane przez Kościół. "Jeśli kardynał Dziwisz jest niewinny, decyzja komisji będzie o niebo bardziej wiarygodna niż jakiekolwiek oświadczenia nawet Stolicy Apostolskiej" – ocenia publicysta.
Skomentuj artykuł