Powitanie Ojca Świętego

Benedykt XVI w Czechach (fot. PAP / EPA / Matej Dywizna)
Radio Watykańskie / ak

„Bardzo się cieszę, że mogę dziś być w Republice Czeskiej, i jestem głęboko wdzięczny wam wszystkim za serdeczne powitanie – powiedział Papież na praskim lotnisku rozpoczynając podróż apostolską do Czech. – Jeśli cała kultura europejska została głęboko ukształtowana przez dziedzictwo chrześcijańskie, dotyczy to szczególnie ziem czeskich.

To dzięki pracy misyjnej świętych Cyryla i Metodego w IX w. po raz pierwszy spisano język starosłowiański. Apostołów Słowian i założycieli ich kultury słusznie czci się jako patronów Europy” – mówił Ojciec Święty.

„Warto wspomnieć, że ci wielcy święci pochodzący z tradycji bizantyjskiej spotkali tu misjonarzy z łacińskiego Zachodu. W ciągu swych dziejów te ziemie w sercu kontynentu, na skrzyżowaniu dróg między Północą a Południem, Wschodem a Zachodem, stały się miejscem spotkania różnych tradycji i kultur. Nie można zaprzeczyć, że prowadziło to czasem do tarć, jednak w dłuższej perspektywie okazało się spotkaniem owocnym. Stąd znacząca rola, jaką odegrały ziemie czeskie w intelektualnej, kulturalnej i religijnej historii Europy – nieraz jako pole bitwy, ale częściej jako pomost” – kontynuował Benedykt XVI.

DEON.PL POLECA

Papież nawiązał do mijającej wkrótce 20. rocznicy „aksamitnej rewolucji”, która szczęśliwie położyła pokojowy kres ciężkiemu okresowi reżimu. Usiłował on również stłumić całkowicie głos czeskiego Kościoła. W swej historii miał on jednak zawsze odważnych świadków Chrystusa – tak jak w X w. świętych Wacława, Ludmiłę i Wojciecha, czy w XIV stuleciu Jana Nepomucena. Benedykt XVI przypomniał postacie praskich kardynałów Josefa Berana, zmarłego przed 40 laty, i jego następcę Františka Tomáška, którego osobiście znał.

„Oni i liczni inni dzielni księża, zakonnicy i ludzie świeccy utrzymali przy życiu płomień wiary w tym kraju – wspominał Papież. – Obecnie, gdy przywrócono wolność religijną, wzywam wszystkich mieszkańców republiki do odkrycia na nowo chrześcijańskich tradycji, które ukształtowały ich kulturę. Zachęcam wspólnotę chrześcijańską, by nadal dawała słyszeć swój głos, gdy naród podejmuje wyzwania nowego tysiąclecia. «Bez Boga człowiek nie wie, dokąd zmierza i nie potrafi nawet zrozumieć tego, kim jest» (Caritas in veritate, 78).

Prawda Ewangelii jest konieczna dla zdrowego społeczeństwa, gdyż otwiera nas na nadzieję i uzdalnia do odkrywania naszej niezbywalnej godności dzieci Bożych” – zachęcał Ojciec Święty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Powitanie Ojca Świętego
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.