Powstaje interaktywna mapa pedofilii w polskim Kościele

Powstaje interaktywna mapa pedofilii w polskim Kościele
(fot. Anneka / shutterstock.com)
3 lata temu
PAP / "Rzeczpospolita" / retelabuso.org / ms

Powstaje interaktywna mapa, która ma pokazać skalę nadużyć seksualnych u osób duchownych - podaje czwartkowa "Rzeczpospolita".

Mapa ruszy w październiku i ma znaleźć się na niej ponad 300 punktów. "Wielokrotnie zgłaszaliśmy się do episkopatu o informacje, ale nasze prośby zostały bez odzewu. Dlatego postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. Nad mapą pracujemy od półtora roku" - powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka z koła Liberalno-Społeczni.

Oprócz niej w projekcie uczestniczą Marek Lisiński z Fundacji "Nie lękajcie się", autor książek o pedofilii w Kościele Artur Nowak i dziennikarka "Krytyki Politycznej" Agata Diduszko-Zyglewska.

Wstrząsający raport dotyczący pedofilii. Biskupi proszą Watykan o wszczęcie śledztwa >>

Jak wskazuje "Rz", mapa pedofilii w Kościele nie jest polskim wynalazkiem. Podobną stworzyła w 2016 r. we Włoszech organizacja L’Abuso. Umieściła na niej pinezki w trzech kolorach. Oznaczały przypadki pedofilii, w których zapadł wyrok, takie, gdzie sąd potwierdził molestowanie, ale sprawca uniknął skazania, oraz przypadki księży z zagranicy przebywających we Włoszech.

Polska mapa ma być nieco inna. "Pinezki w jednym kolorze będą oznaczały sprawców skazanych przez sąd. Nie możemy ujawnić ich danych z powodu zatarcia wyroku, więc umieścimy przykładowo miejscowość i inicjały" - powiedział Marek Lisiński.

Zastrzeżenia, co do pomysłu ma prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski. - Miesza ona dwa porządki. Jeden to porządek prawnokarny, gdzie wyroki zapadają na podstawie postępowania sądowego, a drugi to informacje przekazywane od prywatnych osób, które nie przeszły solidnej weryfikacji - tłumaczy.

Dodaje przy tym, że choć pedofilia jest wielkim problemem, to jej skala w Polsce może być mniejsza niż w innych lokalnych Kościołach. Zaznacza ponadto, że w ostatnich latach wypracowano skuteczne procedury zabopiegające nadużyciom.

Lisiński odpiera te zarzuty mówiąc, że dane, na które powołują się autorzy mapy "nie są brane z kapelusza". Zauważa również,  że poruszany problem jest wciąż bardzo aktualny. - Nauczyciel przyłapany na pedofilii z automatu traci pracę w szkole i nigdy już jej nie podejmie. A księża wciąż są po prostu przenoszeni z parafii do parafii. Naszym celem nie jest walka z Kościołem, ale pomoc ofiarom - podkreśla.

Watykan: ból i wstyd wobec nadużyć seksualnych w Pensylwanii >>

Te działania zbiegają się z wybuchem kolejnego głośnego skandalu pedofilskiego w światowym Kościele. W połowie sierpnia zespół ekspertów powołany przez prokuraturę amerykańskiego stanu Pensylwania opublikował raport, z którego wynika, że 300 oprawców wykorzystało tam około tysiąca dzieci.

Temat nadużyć seksualnych był też głośno komentowany przy okazji pielgrzymki papieża Franciszka do Irlandii. W środę raport o pedofilii w Niemczech opublikował dziennik "Der Spiegel". Wynika z niego, że w latach 1946-2014 blisko 1,7 tys. księży molestowało 3,6 tys. nieletnich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ
27,93 zł
39,90 zł

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

Powstaje interaktywna mapa pedofilii w polskim Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.