Powstaje interaktywna mapa pedofilii w polskim Kościele

Powstaje interaktywna mapa pedofilii w polskim Kościele
(fot. Anneka / shutterstock.com)
2 lata temu
PAP / "Rzeczpospolita" / retelabuso.org / ms

Powstaje interaktywna mapa, która ma pokazać skalę nadużyć seksualnych u osób duchownych - podaje czwartkowa "Rzeczpospolita".

Mapa ruszy w październiku i ma znaleźć się na niej ponad 300 punktów. "Wielokrotnie zgłaszaliśmy się do episkopatu o informacje, ale nasze prośby zostały bez odzewu. Dlatego postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. Nad mapą pracujemy od półtora roku" - powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka z koła Liberalno-Społeczni.

Oprócz niej w projekcie uczestniczą Marek Lisiński z Fundacji "Nie lękajcie się", autor książek o pedofilii w Kościele Artur Nowak i dziennikarka "Krytyki Politycznej" Agata Diduszko-Zyglewska.

Wstrząsający raport dotyczący pedofilii. Biskupi proszą Watykan o wszczęcie śledztwa >>

Jak wskazuje "Rz", mapa pedofilii w Kościele nie jest polskim wynalazkiem. Podobną stworzyła w 2016 r. we Włoszech organizacja L’Abuso. Umieściła na niej pinezki w trzech kolorach. Oznaczały przypadki pedofilii, w których zapadł wyrok, takie, gdzie sąd potwierdził molestowanie, ale sprawca uniknął skazania, oraz przypadki księży z zagranicy przebywających we Włoszech.

Polska mapa ma być nieco inna. "Pinezki w jednym kolorze będą oznaczały sprawców skazanych przez sąd. Nie możemy ujawnić ich danych z powodu zatarcia wyroku, więc umieścimy przykładowo miejscowość i inicjały" - powiedział Marek Lisiński.

Zastrzeżenia, co do pomysłu ma prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski. - Miesza ona dwa porządki. Jeden to porządek prawnokarny, gdzie wyroki zapadają na podstawie postępowania sądowego, a drugi to informacje przekazywane od prywatnych osób, które nie przeszły solidnej weryfikacji - tłumaczy.

Dodaje przy tym, że choć pedofilia jest wielkim problemem, to jej skala w Polsce może być mniejsza niż w innych lokalnych Kościołach. Zaznacza ponadto, że w ostatnich latach wypracowano skuteczne procedury zabopiegające nadużyciom.

Lisiński odpiera te zarzuty mówiąc, że dane, na które powołują się autorzy mapy "nie są brane z kapelusza". Zauważa również,  że poruszany problem jest wciąż bardzo aktualny. - Nauczyciel przyłapany na pedofilii z automatu traci pracę w szkole i nigdy już jej nie podejmie. A księża wciąż są po prostu przenoszeni z parafii do parafii. Naszym celem nie jest walka z Kościołem, ale pomoc ofiarom - podkreśla.

Watykan: ból i wstyd wobec nadużyć seksualnych w Pensylwanii >>

Te działania zbiegają się z wybuchem kolejnego głośnego skandalu pedofilskiego w światowym Kościele. W połowie sierpnia zespół ekspertów powołany przez prokuraturę amerykańskiego stanu Pensylwania opublikował raport, z którego wynika, że 300 oprawców wykorzystało tam około tysiąca dzieci.

Temat nadużyć seksualnych był też głośno komentowany przy okazji pielgrzymki papieża Franciszka do Irlandii. W środę raport o pedofilii w Niemczech opublikował dziennik "Der Spiegel". Wynika z niego, że w latach 1946-2014 blisko 1,7 tys. księży molestowało 3,6 tys. nieletnich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ
23,94 zł
39,90 zł

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

Powstaje interaktywna mapa pedofilii w polskim Kościele
Komentarze (8)
PP
paton paton
13 września 2018, 13:32
Jedyna metoda na rozwiązanie lub zmniejszenie problemu pedofilii wśród duchowieństwa to takie właśnie metody. Prasa powinna nagłaśniać takie przypadki łącznie z podawaniem pełnego imienia i nazwiska sprawców dla ostrzeżenia innych potencjalnych ofiar, a sądy powinny wydawać odpowiednie wyroki. Sam Kościół katolicki z problemem pedofilii duchownych sobie nie poradzi. Świetnie to pokazuje przykład Stanów i Australii.
BJ
Baba Jaga
13 września 2018, 11:15
Nie czekajcie na jakiekolwiek pozytywne rozstrzygnięcia przez papieża czy biskupów spraw związanych z gejostwem czy pedofilstwem wśród księży i biskupów. Wszelkie poczynania w tym zakresie będą kończyć się jak zawsze przez modlitwę za molestowanie dzieci a nawet przez post i inne wyrzeczenia za księży  gejów i pedofilów. NIE TĘDY DROGA Sami w swoich środowiskach jesteście w stanie  oczyścić Kościół z gejów i pedofilów.( RADY PARAFIALNE) Zwłaszcza, że jest napisane w Piśmie : ‘’ 11 Dlatego pisałem wam wówczas, byście nie przestawali z takim, który nazywając się bratem5, w rzeczywistości jest rozpustnikiem, chciwcem, bałwochwalcą, oszczercą, pijakiem lub zdziercą. Z takim nawet nie siadajcie wspólnie do posiłku. 12 Jakże bowiem mogę sądzić tych, którzy są na zewnątrz6? Czyż i wy nie sądzicie tych, którzy są wewnątrz? 13 Tych, którzy są na zewnątrz, osądzi Bóg. Usuńcie złego spośród was samych7.’’ (1 Kor 5 ) Jest to Wasz obowiązek zgonie z powyższymi słowami. Nie jest to łatwy proces ale jest on do zrealizowania. Należy przyglądnąć się księżom we własnych środowiskach i dokładnie stwierdzić który z nich jest gejem a może nawet pedofilem. Sposobów jest wiele. Każdy gej ma specyficzny głos ‘’głosik’’i nie jest w stanie tego zatuszować. To sprawa genetyczna. Należy poświęcić więcej czasu dzieciom dopytując jak tam na religii i podobne. Jeśli dziecko zbyt często idzie do księdza należy wyjątkowo poświęcić czas aby upewnić się jaki jest cel tych spotkań. Zresztą sami jesteście zdolni ocenić takie sytuacje. Zatem po upewnieniu się, że ksiądz jest gejem nie piszecie do biskupa, bo każe wam modlić się za niego, LECZ NAKAZUJECIE MU W CIĄGU 15  MIN. SPAKOWANIE I OPUSZCZENIE TEJ PARAFI. TO NIE WY MACIE SIĘ BAĆ PEDOFILÓW, LECZ PEDOFILE MUSZĄ SIĘ BAĆ WAS!!! ZACZNIJCIE RZĄDZIĆ GODNIE I SPRAWIEDLIWIE W SWOICH PARAFIACH POPRZEZ ‘’RADY PARAFIALNE’’ KSIĄDZ MA BYĆ UNIŻONYM SŁUGĄ JEZUSA CHRYSTUSA A NIE PANEM NA WŁOŚCIACH I LUDEM. ‘’USUŃCIE ZŁEGO KSIĘDZA GEJA CZY PEDOFILA SPOŚRÓD WAS SAMYCH’’
WW
Walenty Walentynowicz
13 września 2018, 13:17
wykazałeś/łaś się totalną iniewiedzą na temat tzw. rad parafialnych odnośnie ich kompetencji - pamietaj, aby o czyms mówić, trzeba się na tym znać, a nie tylko kierować się złosliwością
AN
Asia Nowak
13 września 2018, 13:40
Dlaczego niby wyrzucać księży, którzy są gejami? To nie orientacja jest grzechem, tylko nieczystość. No i z tymi, którzy grzeszą z kobietami w takim razie? "Każdy gej ma specyficzny głos ‘’głosik’’i nie jest w stanie tego zatuszować. To sprawa genetyczna." To jest stek bredni. Zresztą cały komentarz w tonie zrzucanie winy na gejów. Tymczasem z trzech przypadków pedofili w polskim kościele, które nasuwają mi się automatycznie, żaden nie dotyczył molestowania chłopca. W każdym wykorzystywane były wyłącznie dziewczynki.
BJ
Baba Jaga
13 września 2018, 13:46
To ty wykazałeś/łaś się totalną iniewiedzą na temat tzw. rad parafialnych odnośnie ich kompetencji. Zupełnie nie rozumiesz o czym piszę. Myślisz, że należy wprost napisać aby we wsi znaleziono dobrze zbudowanych mężczyzn ( dwuch, trzech)  i oni powinni złożyć propozycję księdzu pedofilowi nie do odrzucenia. Myśl trochę chłopie. A w ''radzie''jestem ponad 20 lat i znam jej kompetencje, które zupełnie nie mają zastosowania w życiu.
BJ
Baba Jaga
13 września 2018, 13:55
Jesteś gejem? Bo nie wiem jaką metodę rozmowy przyjąć względem Ciebie.
BJ
Baba Jaga
14 września 2018, 11:36
chłop!!! Jak ci nie wstyd nabijać sobie punkty!!! Myślisz, że inni nie potrafią wyłączyć ciach. Swoją tepotę chcesz podbudować numerkami? Wykaż się wiedzą a nie plwocinami!!! Bidoku!!! to tyle
WW
Walenty Walentynowicz
13 września 2018, 10:43
to jeziuci nie podali swoich pedofili? Pan Kramer powinien na "Deonie" podac ich fotografie, nazwiska i adresy!!!

Skomentuj artykuł

Powstaje interaktywna mapa pedofilii w polskim Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.