Powstał film dokumentalny o bp. Pieronku; premiera w listopadzie

Powstał film dokumentalny o bp. Pieronku; premiera w listopadzie
(fot. fra3.pl / youtube.com)
3 lata temu
PAP / ml

W nieznanym dotąd świetle ma ukazywać bp. Tadeusza Pieronka film "Ojciec", który zrealizował młody reżyser Szymon J. Wróbel. Premiera dokumentu odbędzie się 18 listopada w Kinie Janosik w Żywcu i 19 listopada w Kinie Pod Baranami w Krakowie.

Pełnometrażowy obraz ma trwać prawie 90 minut. Tytuł wskazuje, że będzie to historia nie tylko o jednej z najważniejszych postaci w polskim Kościele, ale i o jej ojcu - Władysławie, legioniście i działaczu na rzecz kultury na Żywiecczyźnie. "W filmie pokażemy, jak ważne są relacje pomiędzy ojcem a synem, a także to, że nasz charakter w pewnym stopniu kształtuje miejsce, z którego pochodzimy" - powiedział PAP Wróbel.

Zdjęcia kręcone były w Żywcu i okolicach - m.in. w szkole średniej, do której uczęszczał biskup oraz jego brat Mieczysław; a także w Warszawie i w Krakowie - gdzie w Starym Teatrze szczerą rozmowę z bp. Pieronkiem przeprowadził teolog, bloger i dziennikarz Michał Lewandowski.

"Widz sam oceni, czy film będzie bardziej o biskupie Pieronku, czy o jego ojcu, bardzo zasłużonym dla Żywiecczyzny" - wyjaśnił reżyser.

Ojciec bp. Tadeusza Pieronka - Władysław, urodził się w 1896 r. w Radziechowach, jednej z najstarszych żywieckich wiosek. Zmarł w 1974 r. Był kronikarzem tego regionu, ale i samorządowcem, społecznikiem, legionistą. Na początku lat 30. XX w. przyczynił się do powstania - jak mówił Wróbel - prawdopodobnie pierwszego "wiejskiego kina" w Polsce (kino działało w Radziechowach i umilało pobyt turystom; pierwszym filmem, jaki wyświetliło, był "Król królów"). Tworzył też poezje. Widzowie poznają także niepublikowane dotąd wiersze Władysława Pieronka, pisane m.in. gwarą góralską.

W filmie występuje także Mieczysław Pieronek, brat biskupa, dawny sekretarz miasta Krakowa, który w swoim podkrakowskim domu przechowuje cenne pamiątki po ojcu i stara się popularyzować pamięć o nim.

Autorem plakatu do filmu jest Sebastian Kubica, absolwent krakowskiej ASP, juror międzynarodowych konkursów artystycznych, autor licznych wystaw, wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość. Za muzykę do obrazu odpowiada zespół Trebunie-Tutki.

Tadeusz Pieronek urodził się w 1934 r. w Radziechowach, ukończył seminarium duchowne w Krakowie, studiował też teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i prawo cywilne w Rzymie. Był m.in. sekretarzem Konferencji Episkopatu Polski i rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Został odznaczony m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Szymon J. Wróbel ma 30 lat, pochodzi z Żywiecczyzny, studiował w Krakowie politologię oraz produkcję filmową i telewizyjną w Katowicach. Jako reżyser zrealizował film "Jego oczami" o ks. Józefie Tischnerze oraz "Z domu" o Aktion Saybusch (akcja Żywiec), w wyniku której Niemcy wysiedlili z Żywiecczyzny do Generalnego Gubernatorstwa od 20 tys. do 50 tys. mieszkańców.

Poniżej, plakat filmu autorstwa dr. Sebastiana Kubicy

Powstał film dokumentalny o bp. Pieronku; premiera w listopadzie - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Powstał film dokumentalny o bp. Pieronku; premiera w listopadzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.