Powstał film o legendarnym duszpasterzu polskich hipisów

(fot. pielgrzymkahipisow.blogspot.com)
KAI / kn

"W poszukiwaniu zbłąkanych owiec" - taki nosi tytuł film o hipisowskich pątnikach na Jasną Górę oraz ich przewodniku, salezjaninie ks. Andrzeju Szpaku.

Organizowana od kilkudziesięciu lat Międzynarodowa Pielgrzymka Młodzieży Różnych Dróg i Kultur do jasnogórskiego sanktuarium - skupiająca "dzieci kwiaty", przedstawicieli różnych wyznań, religii i krajów - to zdaniem reżyserki i scenarzystki filmu Gabrieli Mruszczak ewenement na skalę światową.

Według pomysłodawczyni filmowego przedsięwzięcia nietypowa pielgrzymka, zmierzająca rokrocznie od 1979 roku do sanktuarium na Jasnej Górze, jest wyjątkowa. "Nigdzie poza Polską ten element ruchu hipisowskiego nie zaistniał. Nigdzie poza Polską żaden z nurtów hipisowskiego ruchu nie przybrał charakteru religijnego" - mówi realizatorka filmu i wyjaśnia, że głównym bohaterem jej filmowej opowieści jest ks. Andrzej Szpak, który na co dzień pełni posługę w parafii Miłosierdzia Bożego w Oświęcimiu, tuż za murami byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz.

Jedna z pierwszych scen filmu ukazuje ks. Szpaka, który w drodze do pobliskiego klasztoru sióstr karmelitanek, gdzie służy jako kapelan, przechodzi przez obozowy teren, modląc się w intencji pomordowanych. Pewnego razu spotyka tam więźnia z pierwszego transportu do KL Auschwitz, prof. Jerzego Bogusza (nr obozowy 61).

"Rozmowa z nim na długo zostaje w pamięci duchownego. Przeniknięte kontemplacją życie w cieniu kolczastych drutów diametralnie zmienia się, kiedy ks. Szpak przyjmuje na siebie rolę przewodnika wiodącego kontestującą młodzież przed oblicze Czarnej Madonny" - wyjaśnia młoda reżyserka.

Od wielu lat Pielgrzymki Młodzieży Różnych Dróg i Kultur przyciągają starszych i młodszych nie tylko z Polski, ale i z Niemiec, Ukrainy, Czech czy Stanów Zjednoczonych. "Uczestniczą w nich wyznawcy innych religii lub nawet osoby niewierzące. Jej odmienny charakter tkwi również nie tylko w zewnętrznym wyglądzie uczestników. Przejawia się on w zachowaniu, w braku surowej dyscypliny, podporządkowania i rygoru oraz pewnego rodzaju luzu" - wyjaśnia Mruszczak.

70-letni salezjanin po raz pierwszy poprowadził swoich "podopiecznych" do Częstochowy w 1979 r. "Pewien reżyser filmowy, który rejestrował kiedyś pielgrzymkę, zapytał się mnie: Szpaku, co to jest?! Tam sobie ktoś przyćpał, tu z dziewczyną się kocha, palą papierosy, no i jak ty na to reagujesz? A ja mu powiedziałem: jestem tu po to, żeby ich rozgrzeszać" - wspomina w filmie jego główny bohater.

Początkowo hipisi szli jako grupa biało-czarna warszawskiej pielgrzymki akademickiej - "siedemnastki", ale po trzech latach wyproszono ich ze względu na niezdyscyplinowanie i niebezpieczeństwo "demoralizowania" innych pielgrzymów. Zaczęli więc chodzić sami, własną trasą, prowadzeni przez salezjanina. Na pielgrzymce wiele osób składa ślub porzucenia nałogów: alkoholu, papierosów, narkotyków.

Z czasem z pomocą duszpasterską przyszli kapłanowi franciszkanie - o. Borys Jacek Soiński, następnie brat Cordian (Michał Szwarc) oraz salwatorianie, dominikanie, a także wielu innych duchownych. Rokrocznie na pielgrzymkę przybywa również pastor Fryderyk Domaradzki, który w młodości nawrócił się biorąc udział w wędrownych spotkaniach ks. Szpaka.

Zdjęcia do dokumentu filmowego kręcone były w Polsce i w Czechach. "Społeczność katolicka jest tam nieliczna, ale bardzo aktywna. W organizację międzynarodowej pielgrzymki zaangażowali się dawni czescy hipisi, którzy w poprzedniej epoce przedzierali się przez zieloną granicę, by dołączyć do tego wędrującego misterium" - podkreśla producent filmu, Bogusław Sobczak.

Półgodzinny dokument będzie zaprezentowany na antenie TVP Kraków w ramach letniej ramówki telewizyjnej; dostępny również będzie na specjalnej stronie internetowej: pielgrzymkahipisow.blogspot.com. To drugi film o nietypowej pielgrzymce ks. Szpaka zrealizowany przez Gabrielę Mruszczak. Trzy lata temu odbyła się premiera dokumentu "Niebo jest tutaj, właśnie teraz", który otrzymał nagrodę publiczności na Festiwalu Filmów Dobrze Zakręconych w Lublinie.

Film "W poszukiwaniu zbłąkanych owiec" powstał przy współpracy z krakowską Akademią Multi Art w ramach programu Filmoteka Małopolska, którego organizatorem jest Województwo Małopolskie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Powstał film o legendarnym duszpasterzu polskich hipisów
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.