Powstanie Muzeum Dom Ojca Świętego
Sejmik województwa małopolskiego przyjął 29 marca uchwałę w sprawie utworzenia Muzeum pod nazwą Dom Ojca Świętego w Wadowicach – poinformowało Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego. Samorządowcy zamierzają utworzyć placówkę wspólnie z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, archidiecezją krakowską oraz gminą Wadowice, instytucji kultury pod nazwą Muzeum Dom Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Wcześniej planowano, że oficjalna inauguracja działalności domu-muzeum nastąpi w ramach obchodów 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II.
Wicemarszałek Leszek Zegzda, podkreślił w swym oświadczeniu, że nowoczesne muzeum będzie służyć kształtowaniu świadomości narodowej przyszłych pokoleń. „Podejmujemy tę uchwałę właśnie dzisiaj, w przeddzień obchodów rocznicowych związanych ze śmiercią Jana Pawła II, aby jak najlepiej uczcić jego pamięć” – podkreślił samorządowiec.
Realizacja tego przedsięwzięcia będzie mogła rozpocząć się w kwietniu br. po zatwierdzeniu porozumienia dotyczącego funkcjonowania muzeum przez gminę Wadowice.
Celem działalności muzeum ma być upamiętnianie, zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa oraz przesłania Jana Pawła II, a także inspirowanie nowych inicjatyw kulturalnych i społecznych o wymiarze uniwersalnym.
W ramach muzeum zostanie także urządzona Izba Pamięci Żydów Wadowickich.
Dom Jana Pawła II przy ul. Kościelnej 7 w Wadowicach od 1984 roku był udostępniany zwiedzającym jako prywatna instytucja. Do 2006 roku był własnością Yechiela Balamutha, spadkobiercy przedwojennego. Później kupił go biznesmen Krzysztof Krauze, który w kwietniu 2009 przekazał go kurii, gdyż na remont domu potrzebne było 20 mln zł.
Rodzice Jana Pawła II - Karol i Emilia Wojtyłowie - wraz z 13-letnim synem Edmundem od 1919 roku zajmowali dwa pokoje z kuchnią na pierwszym piętrze kamienicy. Po śmierci matki w 1929 r. rodzina zajmowała pokój z kuchnią. Latem 1938 roku Wojtyła senior wraz z synem Karolem przeprowadzili się do Krakowa.
Skomentuj artykuł