Pożar zabytkowego kościoła w Ptaszkowej

PAP / drr

Straż pożarna gasiła w nocy w środę zabytkowy, drewniany kościół w Ptaszkowej k. Nowego Sącza (Małopolskie). Częściowo spaliła się boczna ściana świątyni i nieduży fragment wewnętrznych malowideł. Według strażaków prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie.

Jak poinformował bryg. Marian Marszałek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, pożarem objęta była część jednej z bocznych ścian zabytkowego, drewnianego kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Zarzewia ognia znajdowały się w dwóch miejscach oddalonych od siebie o około 10 metrów. - W miejscu powstania pożaru wyczuwalny był intensywny zapach substancji łatwopalnej, której ślady znajdowały się także na śniegu - relacjonował strażak.

Z pożarem walczyły trzy zastępy zawodowych strażaków w Nowym Sączu oraz pobliskie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Przed ich przybyciem ogień śniegiem próbowali gasić proboszcz parafii, wikary, kościelny oraz mieszkańcy zamieszkali w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła.

DEON.PL POLECA

Spaleniu uległa częściowo zewnętrzna ściana kościoła (deski elewacyjne), wewnętrzne, zabytkowe malowidła na powierzchni około jednego metra kwadratowego. Uszkodzony został także obraz znajdujący się na wewnętrznej stronie ugaszonej ściany.

Na miejscu jest grupa dochodzeniowa policji, która próbuje ustalić okoliczności zdarzenia.

Liczący ponad 450 lat kościół pw. Wszystkich Świętych w Ptaszkowej jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury drewnianej na Sądecczyźnie. Wśród znajdujących się w nim dzieł sztuki jest m.in. rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem, znajdująca się w prawym ołtarzu bocznym, pochodząca z ok. 1420 r, kamienna chrzcielnica z 1506 r., XVII-wieczne ołtarze boczne, wzbogacone o rokokowe detale oraz późnobarokowy ołtarz główny ze szczególnie czczonym przez wiernych obrazem Matki Bożej Radosnej.

W świątyni tej odkryto drewnianą płaskorzeźbę przedstawiającą modlącego się w Ogrojcu Chrystusa i dwóch śpiących apostołów, z sygnaturą Wita Stwosza wplecioną w szatę św. Jana. Obecnie rzeźba ta jest eksponowana w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pożar zabytkowego kościoła w Ptaszkowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.