Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
Ponad tysiąc pielgrzymów wyruszyło na dziesięciodniową trasę 76. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Pątnicy, którzy mają do pokonania 300 km rozpoczęli pielgrzymkę Mszą św. w najstarszej na ziemiach polskich katedrze.
Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański zwrócił uwagę, że człowiek jest homo viator, jest w stanie drogi. – Ziemia, na której żyjemy, nie jest naszym stałym domem, jesteśmy pielgrzymami stworzonymi do udziału w życiu Boga - podkreślił metropolita poznański.
Wiceprzewodniczący KEP przekonywał, że pielgrzymka do sanktuarium jest odzwierciedleniem całej drogi człowieka. Jest sprawdzianem jego wiary, nadziei i miłości. – Pielgrzymka to okres weryfikacji wierności Bogu i Jego powołaniu, a niewygody, które spotykają nas podczas drogi, służą oczyszczeniu wiary, jej pogłębieniu, a niekiedy odnowieniu – stwierdził ks. arcybiskup.
Metropolita poznański przypomniał, że Kościół wskazuje na Maryję, jako na Tę, która osiągnęła cel swej pielgrzymki dzięki wierności Bogu do końca i nieskazitelności wiary. – Maryja jest „znakiem niezawodnej nadziei” dla ludu Bożego – przypomniał wiceprzewodniczący KEP.
Abp Gądecki zauważył, że autentyczną pielgrzymkę poznajemy po odkryciu apostolstwa w świecie. – Pielgrzymka nie daje się rozpoznać po liczbie jej uczestników, ale po liczbie nawróconych, którzy – gdy z niej wracają – są duchowo przemienieni i inspirują codzienność Ewangelią przez apostolskie zaangażowanie – zaznaczył metropolita poznański.
W wypełnionej po brzegi bazylice archikatedralnej pątnicy oraz ich bliscy i mieszkańcy stolicy Wielkopolski modlili się o to, by pielgrzymka była czasem nawrócenia i pogłębienia wiary.
Pątnicy mają do pokonania 300 km. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: „Bądźmy świadkami miłości”, a jej patronem św. Jakub, z racji przeżywanego Roku św. Jakuba.
Tradycja Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki sięga prawdopodobnie XVI wieku. Oficjalnie jej początek datuje się na 1921 rok, kiedy to wierni z archidiecezji poznańskiej po raz pierwszy pieszo wyruszyli na Jasną Górę, w podziękowaniu Matce Bożej za odzyskaną przez Polskę niepodległość.
Skomentuj artykuł