Praca i rodzina. Zadbajmy o równowagę
W Międzynarodowym Dniu Rodzin odnówmy nasze zobowiązania do promowania równowagi pomiędzy pracą a życiem rodzinnym, co będzie miało pozytywny wpływ na rodziny i całe społeczeństwo - napisał sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-Moon w opublikowanym z tej okazji przesłaniu. Międzynarodowy Dzień Rodzin jest obchodzony 15 maja.
Polityk wskazał na znaczenie "strategii mających na celu łączenie życia rodzinnego z pracą. Obejmują one zwiększenie udziału kobiet w rynku pracy, wzrost urbanizacji oraz mobilności w poszukiwaniu pracy. Zaczyna dominować model małej rodziny, a poszczególne pokolenia nie mieszkają pod jednym dachem; dalsi krewni coraz rzadziej są w stanie zaoferować pomoc, a pracujący rodzice muszą sprostać coraz większym wyzwaniom".
Ponadto "miliony ludzi na całym świecie cierpią z powodu braku godziwych warunków pracy oraz wsparcia społecznego związanego z troską o rodzinę. W krajach rozwijających się dostęp do dobrej i przystępnej cenowo opieki nad dziećmi jest ograniczony i wielu rodziców jest zmuszonych do zostawiania dzieci w wieku przedszkolnym w domu bez opieki. Wiele maluchów zostaje również pod opieką starszego rodzeństwa, które z kolei nie może z tego powodu uczęszczać do szkoły".
Wprawdzie "szereg krajów oferuje uregulowania korzystne dla matek i ojców, którzy chcieliby wziąć urlop rodzicielski", jednak "zakres świadczeń zgodnych z normami międzynarodowymi, gwarantowany w wielu innych krajach, jest bardzo zawężony", zaś "świadczenia związane z urlopem ojcowskim są nadal rzadkie w krajach rozwijających się".
Choć coraz bardziej dostępne są: elastyczna organizacja pracy, w tym ruchome godziny pracy, skrócony czas pracy i telepraca, to jednak "zostało jeszcze wiele do zrobienia w tym zakresie".
Zdaniem sekretarza generalnego ONZ, "strategie związane z równowagą pomiędzy pracą a życiem rodzinnym to dowód na zaangażowanie rządów w dobro rodzin oraz zaangażowanie sektora prywatnego w odpowiedzialność społeczną".
Skomentuj artykuł