Pracownicy Socjalni na Jasnej Górze

Jasna Góra: XI Ogólnopolska Konferencji Pracowników Socjalnych (fot. katieandtommy / flickr.com)
KAI / slo

O problematyce pomocy społecznej i pracy socjalnej w sytuacjach kryzysowych dyskutują zgromadzeni na Jasnej Górze uczestnicy XI Ogólnopolskiej Konferencji Pracowników Socjalnych.

Jak zaznaczył Bogdan Knapik, dyrektor Służb Publicznych i Socjalnych Centrum AV w Częstochowie, choć problematykę wywołała m.in. sytuacja sprzed roku, kiedy wiele rodzin w Polsce zostało dotkniętych klęską powodzi, to jednak najbardziej palącą kwestią jest kryzys rodziny.

Temat tegorocznej Konferencji - „Pomoc społeczna i praca socjalna w sytuacjach kryzysowych” - nawiązuje do ubiegłorocznej klęski powodzi. W tym względzie jest dużo do zrobienia, ale istotne jest także uświadomienie pracownikom socjalnym kryzysu człowieka i rodziny, gdyż to wciąż najważniejszy problem” - dodał Knapik.

DEON.PL POLECA

Konferencja jest okazją do prezentacji wyników badań pracowników naukowych zajmujących się kwestiami polityki społecznej oraz problematyką funkcjonowania pomocy społecznej. Podczas spotkania jego uczestnicy będą też wymieniać doświadczenia z pracy socjalnej, ale chcą też się umocnić duchowo przed kolejnymi wyzwaniami zawodowymi.

- Przyjeżdżam tutaj jedenasty raz, jest taka potrzeba, żeby raz w roku przyjechać i duchowo wzmocnić się, żeby później w pracy być spokojniejszym człowiekiem, bardziej ufającym i pomagającym ludziom. Poza tym czegoś się zawsze tutaj nauczymy i podzielmy z innymi swoimi doświadczeniami - mówi Irena Chińczewska z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szydłowie. Jak dodaje, choć zmieniają się czasy, wachlarz problemów, z jakimi spotykają się pracownicy socjalni, wciąż jest bardzo szeroki, a ich zakres pozostaje ten sam.

- Problemy są ciągle te same: brak pracy i brak środków do życia, co nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb, ponadto alkohol, uzależnienia, przemoc w rodzinie. My idziemy na pierwszy ogień i staramy się pomóc, na ile potrafimy - wyjaśnia Chińczewska.

Uczestnicy spotkania biorą dziś udział w sesji warsztatowej oraz plenarnej, podczas których mowa jest m.in. o zadaniach asystenta rodzinnego, metodach pracy z rodzinami w kryzysie oraz roli Fundacji „Nadzieja dla Rodzin” działającej w Poznaniu.

- Nasza Fundacja wdraża nowoczesny model pracy z rodzinami, zwany Konferencją Grupy Rodzinnej. To metoda, która wykorzystuje zasoby i siły dalszej rodziny. Dzisiaj najczęściej jest taka sytuacja, że jeżeli rodzina ma problem, musi sama sobie z nim radzić, chcemy więc zachęcić do pomocy dziadków, ciocie, sąsiadów, aby cała rodzina mogła pomóc w rozwiązaniu danego problemu. W ten sposób udało nam się uratować wiele dzieci, które miały trafić do placówek opiekuńczo-wychowawczych – wyjaśnił Jarosław Przeperski, dyrektor Fundacji „Nadzieja dla Rodzin”.

W trzydniowej konferencji, która zakończy się 22 czerwca biorą udział pracownicy socjalni z całej Polski. Od jedenastu lat jest to największe, doroczne ich spotkanie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pracownicy Socjalni na Jasnej Górze
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.