Prawa Boże w służbie parlamentarzysty

Sejm RP. Były metropolita częstochowski równocześnie podkreśla, że w konferencjach „musiały się znaleźć słowa ostre jak miecz i przenikające sumienia i serca”.
KAI / slo

Prawda w życiu parlamentarzysty, służebny charakter władzy, obecność Prawa Bożego w służbie parlamentarzysty, parlamentarzysta wobec grzechów społecznych narodu i parlamentarzysta w trosce o politykę prorodzinną - to niektóre z tematów 21 konferencji wygłoszonych w latach 1990 - 2011 przez abp Stanisława Nowaka, ówczesnego metropolitę częstochowskiego.

Zostały one opublikowane w książce "Głos z Jasnej Góry. Do parlamentarzystów polskich", która ukazała się jako 301. tom w serii Biblioteki "Niedzieli".

Publikacja ukazuje się w Roku ks. Piotra Skargi i na progu Roku Wiary. Jest nie tylko zapisem konferencji wygłoszonych do parlamentarzystów pielgrzymujących na Jasną Górę, ale jest też świadectwem wydarzeń i problemów współczesnej Polski po 1989 r. - Nie unikałem przykładów z życia Polaków, poezji, powiedzeń mądrościowych. Konferencje są pełne prostoty i szczerości kapłańskiej - pisze w słowie wprowadzającym abp Nowak.

Autor przybliża posłom i senatorom treść dokumentów Kościoła, m.in. encykliki, wypowiedzi papieży, szczególnie Jana Pawła II i Benedykta XVI. - Każda konferencja treściowo miała być refleksją ściśle teologiczną, moralną, w żadnym przypadku niezorientowaną na jakiś określony program partyjny - pisze abp Nowak.

Tradycja pielgrzymowania parlamentarzystów polskich na Jasną Górę, każdego roku 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) sięga okresu II Rzeczypospolitej. W okresie PRL-u parlamentarzyści polscy oficjalnie nie pielgrzymowali na Jasną Górę. Jedynie niewielka grupa posłów w konspiracji przybywała do sanktuarium jasnogórskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prawa Boże w służbie parlamentarzysty
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.