Prawdziwe i fałszywe obrazy św. Franciszka
Św. Franciszek z Asyżu "antyklerykałem?"; "wegetarianinem"?, a może "patronem anarchistów i pacyfistów"? Już w pierwszych miesiącach pontyfikatu papieża Franciszka w przestrzeni publicznej pojawiło się mnóstwo obrazów Biedaczyny z Asyżu. Zarówno prawdziwych, jak i fałszywych. Z jednymi i drugimi zmierzą się prelegenci konferencji naukowej organizowanej przez franciszkanów w Krakowie 3 października, w wigilię uroczystości św. Franciszka z Asyżu.
"Chcemy sobie przypomnieć różne jego ikony zapisane przez literatów, twórców kultury czy braci franciszkanów. Oraz pytać: kim św. Franciszek jest dla nas?; jak nas inspiruje?; jak pomaga zmierzyć się z kryzysami naszych czasów?" - mówi organizator sesji o. dr Stanisław Jaromi z Franciszkańskiego Towarzystwa Naukowego.
"Świętego Franciszka jako znak dla współczesnego świata zaprezentują bp Grzegorz Ryś, prof. Zbigniew Mirek oraz red. Krzysztof Skórzyński. Franciszkańskie obrazy św. Franciszka ukażą moi współbracia wykładowcy: o. Andrzej Zając, o. Jerzy Łopat i o. Piotr Bielenin. Zaś literackie obrazy Franciszka przedstawią Ewa Krawiecka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Anna Kalinowska z Uniwersytetu Warszawskiego, Krzysztof Leśniewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i ja" - wylicza zakonnik.
Całodniowa konferencja zakończy się nabożeństwem "Transitus", upamiętniającym przejście św. Franciszka z ziemi do nieba.
Poniżej szczegółowy program sesji.
9.00 - otwarcie i przywitanie uczestników (prowincjał o. Jarosław Zachariasz) oraz wprowadzenie w tematykę konferencji (o. dr Stanisław Jaromi)
9.15-10.45 - Franciszkańskie obrazy św. Franciszka (o. dr Andrzej Zając, o. dr Jerzy Łopat OFMConv, o. lic. Piotr Bielenin)
11.15-12.50 - Św. Franciszek znakiem dla współczesnego świata (bp dr hab. Grzegorz Ryś, prof. Zbigniew Mirek, red. Krzysztof Skórzyński)
14.00-16.00 - Literackie obrazy Franciszka (dr Ewa Krawiecka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, dr Anna Kalinowska z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Krzysztof Leśniewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i o. dr Stanisław Jaromi)
16.30 - Msza św. wigilijna i nabożeństwo Transitus w bazylice św. Franciszka
Skomentuj artykuł