"Prawdziwy jubileusz to czas miłosierdzia"

KAI / psd

- Prawdziwy jubileusz to czas miłosierdzia i przebaczenia - podkreślił abp Stanisław Gądecki, który 21 września przewodniczył uroczystej Mszy św. w kościele św. Antoniego Padewskiego w Książu Wlkp. Świątynia ta obchodzi w tym roku stulecie powstania.

Metropolita poznański przypomniał biblijne znaczenie samego jubileuszu. Według Biblii, jak zaznaczył, mały jubileusz to obchodzony co siedem lat rok szabasowy, a duży jubileusz przypada w co pięćdziesiątym roku, czyli po siedmiu małych jubileuszach.

- Cechą charakterystyczną biblijnego jubileuszu jest amnestia, po 49 latach obowiązywania prawa mojżeszowego następował bowiem rok miłosierdzia, kiedy Izraelitom zwracano wolność i własność wcześniej przez nich utraconą - tłumaczył abp Gądecki.

Natomiast odnosząc się do jubileuszu obchodzonego przez parafian z Książa Wlkp., kaznodzieja zauważył, że w stulecie budowy kościoła wspominamy nie tylko wydarzenie historyczne, ale nade wszystko wydarzenie teologiczne.

DEON.PL POLECA

- Budynek kościoła ma bowiem, oprócz historii materialnej, także swoją historię duchową. To ona nadaje mu jego właściwe znaczenie w tym wszystkim, co przez niego dokonuje się pośród wiernych. A świątynia ta od samych swoich początków uczyła ludzi miłosierdzia - przekonywał abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski stwierdził jednocześnie, że prawdziwy jubileusz to właśnie czas miłosierdzia i przebaczenia polegający na tym, że "każdy z nas z powrotem może stać się pełnoprawnym dzieckiem Bożym".

- Dlatego tym, co jubileusz może wnieść w życie każdej parafii, jest przebaczenie sobie nawzajem. To ono nadaje sens i wartość wszystkim uroczystym obchodom. Ma je wówczas także modlitwa zanoszona do miłosiernego Boga o błogosławieństwo dla wszystkich tych, którzy tworzą parafię - mówił arcybiskup.

Kościół św. Antoniego Padewskiego w Książu Wlkp. został wzniesiony w stylu eklektycznym w 1914 r. jako zbór parafii ewangelickiej utworzonej tam już w 1776 r. Po II wojnie światowej świątynię przejęła rzymskokatolicka parafia Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Książu, której służyła ona przede wszystkim jako kaplica pogrzebowa. Dopiero w 1975 r. został tu powołany ośrodek duszpasterski, którego pierwszym rektorem dwa lata później został obecny proboszcz ks. kan. Marian Kieroń. W 1980 r., po gruntownym odnowieniu długo nieremontowanej świątyni, ówczesny metropolita poznański abp Jerzy Stroba erygował przy niej nową parafię.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Prawdziwy jubileusz to czas miłosierdzia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.