Prawosławne pielgrzymki do Supraśla

Prawosławne pielgrzymki do Supraśla
(fot. PAP/Artur Reszko)
PAP / mh

Prawosławni pielgrzymi z różnych miejsc województwa podlaskiego zdążają do Supraśla koło Białegostoku, na Święto Supraskiej Ikony Matki Bożej. To jedno z głównych świąt w tym klasztorze, uważanym za jedno z najważniejszych w kraju cerkiewnych sanktuariów.

W najliczniejszej pieszej pielgrzymce, która w piątek po południu wyruszyła z Białegostoku, idzie blisko tysiąc osób - poinformowali przedstawiciele Bractwa Młodzieży Prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, które jest organizatorem pielgrzymki.

To oznacza, że pątników zdążających z Białegostoku do Supraśla jest nieco więcej niż przed rokiem, gdy liczbę uczestników szacowano na 800 osób. Do pokonania mają 12 km. Wśród pielgrzymów są osoby w różnym wieku. Pątnicy rokrocznie pielgrzymują w podobnych intencjach, przede wszystkim dziękując lub prosząc o zdrowie, pomoc w nauce lub w sprawach osobistych.

Do Supraśla pielgrzymują nie tylko wierni ze stolicy województwa podlaskiego, ale i bardziej odległych miejsc regionu. Np. pątnicy z Hajnówki mieli do przejścia w ciągu trzech dni ponad 60 km.

DEON.PL POLECA

Kajakami przypłynęła do Supraśla grupa wiernych z Gródka. To nawiązanie do historycznego przekazu o założeniu supraskiego monasteru ponad pięć wieków temu. Mnisi z Gródka spławili bowiem wówczas rzeką Supraśl krzyż i w miejscu, w którym krzyż zatrzymał się, powstał klasztor.

Główne uroczystości w supraskim klasztorze odbędą się w sobotę przed południem. Poprzedzi je całonocne czuwanie, z modlitwami za zmarłych.

Ikona Matki Boskiej Supraskiej znajduje się w męskim klasztorze Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu, zwanym Supraską Ławrą. Święto ku jej czci jest jednym z najważniejszych w tym klasztorze, należącym do głównych ośrodków prawosławnego życia monastycznego w Polsce.

Pierwsza czczona tam ikona pochodziła z 1503 roku i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej, zwanej Orędowniczką Ziemi Białostockiej. Przez stulecia obraz ten wsławił się licznymi cudami, ikonę czcili zarówno prawosławni, jak i katolicy.

W czasie I wojny światowej ikonę wywieziono do Rosji, dokąd mnisi uciekli przed Niemcami. Tam zaginęła, jej los jest nieznany. Ikona znajdująca się obecnie w Supraślu, jest kopią wykonaną przed ponad stu laty z okazji jubileuszu 400-lecia Ławry Supraskiej.

Województwo podlaskie uchodzi za centrum prawosławia w Polsce. Według szacunków hierarchów polskiej Cerkwi (dokładnych danych bowiem nie ma), mieszka tam około połowy, z 550-600 tysięcy wszystkich wiernych w naszym kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prawosławne pielgrzymki do Supraśla
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.