Prawosławny arcybiskup Finlandii: Światowa Rada Kościołów zbyt powściągliwa wobec Rosji

Prawosławny arcybiskup Finlandii: Światowa Rada Kościołów zbyt powściągliwa wobec Rosji
(Fot. pl.depositphotos.com)
KAI/dm

Prawosławny arcybiskup Helsinek i całej Finlandii Leon skrytykował wypowiedzi międzyprawosławnej konferencji na temat wojny rosyjskiej na Ukrainie. Odniósł się on do komunikatu z tygodniowych konsultacji przygotowawczych 20 Kościołów wschodnich i prawosławnych do planowanego na wrzesień w Karlsruhe zgromadzenia Światowej Rady Kościołów (ŚRK).

W komunikacie wydanym po spotkaniu na Cyprze delegaci prawosławni poruszyli kwestię wojny na Ukrainie, ale nie wskazali Rosji jako agresora.

Fiński arcybiskup wyraził rozczarowanie dokumentem przed konferencją ŚRK. „Liczyłem na większą determinację z ich strony. Chciałbym, aby lokalne Kościoły prawosławne wypowiadały się i działały bardziej wprost”, powiedział abp Leon cytowany przez portal „Orthodox Times” w Atenach. Już w marcu, wkrótce po rozpoczęciu przez Rosję wojny w Ukrainie, prawosławny hierarcha ostro skrytykował rząd rosyjski i prawosławnego patriarchę moskiewskiego Cyryla.

Podkreślił, że „obowiązkiem każdego biskupa jest dawanie świadectwa prawdzie i nazywanie rzeczy po imieniu - nie tylko w sprawach teologicznych, ale także społecznych”. „Niestety, splamione krwią ręce błogosławiących tę wojnę, wywarły wpływ na treść dokumentu, a tym samym na jego znaczenie” - stwierdził abp Leon, którego Kościół związany jest z Patriarchatem Konstantynopola i ma status „autonomicznego”.

Spotkanie na Cyprze, którego gospodarzem była ŚRK, odbyło się po raz pierwszy od ponad sześciu lat z udziałem prawie wszystkich Kościołów prawosławnych. Rosyjski Kościół Prawosławny przybył z liczną delegacją, ale nie byli natomiast reprezentowani prawosławni z Ukrainy. W komunikacie końcowym napisano, że delegacja rosyjska „poinformowała obecnych o konfrontacji zbrojnej” w Ukrainie. Delegacja Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego z przewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (OWCS), metropolitą wołokołamskim Hilarionem (Alfiejewem) wybiera się również na obrady zgromadzenia generalnego ŚRK do Karlsruhe.

W komunikacie z obrad na Cyprze czytamy też, że „uczestnicy spotkania mieli okazję przedyskutować postawę Kościoła lokalnego w obliczu tej bolesnej sytuacji i mówili o swoim wielkim zaniepokojeniu w związku z rozwojem sytuacji w regionie”. Modlili się o pokój i wyrazili nadzieję, że temat wybrany na zgromadzenie ŚRK w Karlsruhe: - Miłość Chrystusa porusza, buduje pojednanie i jednoczy świat” przyczyni się do „poprowadzenia tego krwawiącego regionu, jak również innych miejsc na świecie zranionych przez wojnę, do zaprowadzenia pokoju i przezwyciężenia problemów podziału.

XI Zgromadzenie Plenarne Światowej Rady Kościołów (ŚRK) pod hasłem „Miłość Chrystusowa porusza, buduje pojednanie i jednoczy świat” odbędzie się w dniach 31 sierpnia - 8 września w Karlsruhe. Zaplanowano wymianę teologiczną, międzynarodowe nabożeństwa, program kulturalny oraz dyskusje społeczno-polityczne. Organizatorzy zapowiadają, że chcą umożliwić przeżycie twórczej współpracy między Kościołami i kulturami. Jednocześnie uczestnicy z całego świata chcą dać impulsy dla pokoju, ochrony klimatu i antyrasizmu poza granicami Kościołów.

Planowane są też rozmowy międzyreligijne, m.in., z przedstawicielami islamu i judaizmu, w specjalnie na ten cel przygotowanym centrum dialogu religii.

Światowa Rada Kościołów ma swoją siedzibę w Genewie. Powstała w 1948 roku w Amsterdamie, jej członkami było wówczas 147 Kościołów. Obecnie skupia około 350 Kościołów ewangelickich, prawosławnych, anglikańskich, wschodniochrześcijańskich i starokatolickich z ponad 120 krajów, liczących łącznie blisko 550 mln wiernych.

Kościół katolicki nie należy do Rady, ale od 1965 roku blisko z nią współpracuje.

Na obrady zgromadzenia generalnego ŚRK przyjedzie do Karlsruhe delegacja watykańska z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurtem Kochem. List z pozdrowieniami dla uczestników obrad skieruje papież Franciszek.

Zgromadzenie generalne ŚRK obraduje co sześć do ośmiu lat. Karlsruhe jest pierwszym europejskim miastem-gospodarzem od ponad pięciu dekad. Wcześniej, w 1968 roku obradowano w Uppsali, w Szwecji. Ostatnie zgromadzenie ogólne obradowało w 2013 roku w południowokoreańskim Busan. Wykonawczym sekretarzem generalnym Rady jest prawosławny duchowny ks. Ioan Sauca.

KAI/dm 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Prawosławny arcybiskup Finlandii: Światowa Rada Kościołów zbyt powściągliwa wobec Rosji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.