Premiera filmu o św. Joannie Beretcie Molli

Premiera filmu o św. Joannie Beretcie Molli
św. Joanna Beretta Molla
KAI / mh

W Muzeum Kolekcji Jana Pawła II w Warszawie odbyła się premiera filmu dokumentalnego "Święta z sąsiedztwa", który przybliża postać kanonizowanej w 2004 roku przez bł. Jana Pawła II św. Joanny Beretty Molli. Jest on pewnego rodzaju hołdem złożonym świętej w roku, w którym przypada jej 90. rocznica urodzin i 50. rocznica śmierci.

- Kilka miesięcy temu miałem okazję być w Rzymie na marszu w obronie życia poczętego - wspomniał ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. - Zwróciła moją uwagę pewna drobna kobieta, która trzymała w ręku transparent w obronie życia. Okazało się, że to córka św. Joanny Beretty Molli, która urodziła się dzięki ofierze jej matki. Powiedziała: "Chcę się skupić na marszu. Absolutnie nie udzielam żadnych wywiadów. Chcę być tu z mamą. Chcę się razem modlić. Wierzę, że ona jest święta".

DEON.PL POLECA
Twórcami filmu są reżyser Mirosław Krzyszkowski oraz ks. Piotr Gąsior, redaktor krakowskiej edycji "Przewodnika Katolickiego", współautor scenariusza, autor wielu książek o św. Joannie. - Spotkanie z rodziną świętej i z ludźmi, którzy dawali o niej świadectwo, było dla mnie pewnego rodzaju szkołą - przyznał Krzyszkowski.

Jak podkreślił, tworzenie tego film nie było jedynie przedsięwzięciem artystycznym, czy zawodowym. - To, co dostaliśmy przy okazji jako rodzina jest niewymierne. Moje małżeństwo się zmienia za każdym różańcem odmówionym za wstawiennictwem św. Joanny Beretty Molli - podkreślił.

Dokument zawiera świadectwa osób, których postawa świętej zainspirowała do przemiany życia oraz materiały archiwalne, w tym filmy udostępnione przez rodzinę błogosławionej Włoszki. Na ekranie możemy zobaczyć dzieci świętej oraz usłyszeć poruszające opowieści o życiu ich matki.

Św. Joanna Beretta Molla urodziła się 4 października 1922 roku w Megencie koło Mediolanu jako dziesiąte z trzynaściorga dzieci Marii Alberta. Dorastała otoczona czułą troską rodziców. Czynnie brała udział w działalności Akcji Katolickiej. Ukończyła studia medyczne i uzyskała specjalizację z chirurgii. Od 1950 roku pracowała razem z bratem jako lekarz w przychodni w Mesero we Włoszech.

Pragnęła pójść w ślady rodzeństwa i wyjechać na misje. Długo modliła się do Matki Bożej o rozeznanie swojego powołania. W 1949 roku poznała swojego przyszłego męża, inżyniera Piotra Mollę. Z okresu narzeczeństwa pochodzą poruszające listy św. Joanny do Piotra, które są świadectwem tęsknoty i miłości oraz radości oczekiwania na budowanie wspólne przyszłości. Do dziś stanowią one inspirację dla wielu par szukających głębi relacji i istoty miłości.

We wrześniu 1955 roku Joanna i Piotr Molla pobrali się. W listopadzie 1956 roku urodziła syna, w listopadzie 1957 roku córkę, a w lipcu 1959 roku drugą córkę. Na początku czwartej ciąży stwierdzono u Joanny włókniaka macicy. Jej słowa "Piotrze, przede wszystkim ratuj dziecko" brzmiały w uszach jej męża do końca życia. Zmarła wkrótce po narodzinach córki Joanny Emanueli, rankiem 28 kwietnia 1962 roku. Została beatyfikowana 24 kwietnia 1994 roku i kanonizowana 16 maja 2004 roku przez papieża Jana Pawła II.

- Była to kobieta niezwykła, która dzisiaj ma stać się wzorem dla wielu kobiet. Dlatego cieszę się, że jest tu wśród nas tak wiele pań w różnym wieku - powiedział ks. Przemysław Drąg. - Wierzę, że św. Joanna Beretta Molla wstawia się dzisiaj za nimi w sposób szczególny. Myślę, że dzięki temu filmowi będziemy mogli odkrywać, czym jest świadectwo i życie kobiety we współczesnym świecie. Ono nieraz zostaje zakłamane i gubi gdzieś istotę miłości i ofiary. Okazuje się jednak, że Pan Bóg posyła takie osoby, które mówią: jest to możliwe i jest to piękne - dodał dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

Promocję filmu wspiera Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka na czele z prezesem dr. inż. Antonim Ziębą. Film był już prezentowany w innych polskich miastach, m.in. w Krakowie i w Łodzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premiera filmu o św. Joannie Beretcie Molli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.