Prezydent Francji u Benedykta XVI

Prezydent Francji u Benedykta XVI
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy podczas prywatnej audiencji u Papieża Benedykta XVI (fot. EPA / CHRISTOPHE SIMON)
KAI / wm

Benedykt XVI przyjął dziś przed południem prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego, który spotkał się następnie z kardynałem sekretarzem stanu Tarcisio Bertone i szefem dyplomacji watykańskiej, abp. Dominique Mambertim, swoim rodakiem.

Jak stwierdzono w komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, „w centrum serdecznych rozmów znalazły się kwestie polityki międzynarodowej, jak proces pokojowy na Bliskim Wschodzie, sytuacja chrześcijan w rożnych krajach oraz poszerzenie reprezentatywności niektórych obszarów świata w organizacjach wielostronnych”. Podkreślono także „znaczenie wymiaru etycznego i społecznego problemów gospodarczych w perspektywie wysuniętej w encyklice «Caritas in veritate»”.

Wspomniano również wizyty Benedykta XVI Lourdes i Paryżu w 2008 r. oraz prezydenta Sarkozy’ego w Watykanie w 2007 r., „ponawiając wzajemną wolę utrzymywania stałego dialogu na różnych szczeblach instytucjonalnych i kontynuowania konstruktywnej współpracy w kwestiach interesujących obie strony”.

DEON.PL POLECA

Druga wizyta szefa francuskiego państwa rozpoczęła się od słów powitania wypowiedzianych przez Benedykta XVI po francusku: „Dzień dobry, panie prezydencie”. Sarkozy odpowiedział, że cieszy się z kolejnego spotkania z papieżem. Ojciec Święty zapewnił, że wspomina swą wizytę we Francji, na co prezydent odparł, że była ona „wielkim sukcesem”.

Rozmowa w cztery oczy w papieskiej bibliotece trwała nieco ponad 30 minut, po czym Sarkozy przedstawił papieżowi towarzyszącą mu delegację. Wymieniono też tradycyjne podarunki. Benedykt XVI otrzymał XIX-wieczne wydania dwóch książki François-René de Chateaubrianda: „Duch wiary chrześcijańskiej” i „Pamiętniki zza grobu”. W zmian podarował swemu gościowi fajans i rycinę przedstawiającą Plac Św. Piotra.

Sarkozy udał się następnie do bazyliki św. Piotra, gdzie w kaplicy pierwszej patronki Francji, św. Petroneli, męczennicy z I w., która według tradycji miała być córką św. Piotra. Wziął tam udział w modlitwie za Francję, której przewodniczył kard. Jean-Louis Tauran, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Po południu w willi Bonaparte, siedzibie ambasady Francji przy Stolicy Apostolskiej, prezydent zjadł obiad w towarzystwie m.in. kard. Bertone i francuskich kardynałów pracujących w Watykanie. W wygłoszonym tam przemówieniu Sarkozy wyjaśnił, że walka z nielegalną imigracją jest imperatywem moralnym. - Nie ma gospodarki bez reguł, nie ma życia społecznego bez reguł, nie ma wolności bez reguł - stwierdził francuski polityk.

Zaznaczył, że Kościół katolicki i Republika Francuska służą wielu wspólnym sprawom, takim jak: sprawiedliwość, pokój, braterstwo, a także sprzeciwiają się wszystkiemu, co zagraża godności człowieka. - Dlaczego więc starając się rozumieć i szanować nawzajem, zachowując swoje miejsce i rolę, a zarazem świadome świadome wspólnych ideałów, nie miałyby bardziej iść w parze, aby proponować ludzkości lepszy los? - pytał szef francuskiego państwa.

Dziennik „La Croix” zauważa, że wizyta prezydenta została zorganizowana w ekspresowym trybie kilku tygodni po sierpniowej polemice między Watykanem i Paryżem na tle wydalenia grupy ponad 200 Romów z Francji do Rumunii i Bułgarii. Szybkość, z jaką prośba Pałacu Elizejskiego została uwzględniona w Watykanie jest – zdaniem katolickiej gazety – znakiem życzliwości Stolicy Apostolskiej wobec Sarkozy’ego. Zazwyczaj bowiem przygotowania do tego typu wizyty trwają kilka miesięcy.

„La Croix” spekuluje, że prezydentowi zależało na wyjaśnieniu nieporozumienia z Kościołem katolickim, aby uspokoić elektorat katolicki przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w 2012 r. W poprzednich wyborach w 2007 r. na Sarkozy’ego głosowało 74 proc. katolików.

W ciągu niespełna trzech lat było to trzecie spotkanie Benedykta XVI i Nicholasa Sarkoz’yego. Dlatego Pałac Elizejski podkreśla, że stosunki między nimi mają uprzywilejowany charakter – dodaje paryski dziennik.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Francji u Benedykta XVI
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.