Prezydent o relacjach państwo-Kościół
Prezydent RP Bronisław Komorowski wyraził dziś nadzieje, że dobre w przeszłości relacje państwo-Kościół zostaną zachowane. Wręczając abp. Tadeuszowi Gocłowskiemu najwyższe odznaczenie państwowe - Order Orła Białego podkreślił, że w niełatwych czasach Kościół był w Polsce jednym z najważniejszych bastionów narodowej wolności.
Bronisław Komorowski w swoim przemówieniu wygłoszonym podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim powiedział, że Kościół dał fundament polskiej demokracji i wolności. Odniósł się także do relacji państwo-Kościół i podkreślił, że nie są one oparte "na zasadzie zimnej separacji ale na zasadzie przyjaznego rozdziału Kościoła i państwa, w której mieści się wzajemne poszanowanie autonomii i wola współdziałania, zrozumienie tego, że wszyscy razem pracujemy na rzecz dobra wspólnego, na rzecz dobra Ojczyzny i jej obywateli".
Wręczając Order Orła Białego abp Gocłowskiemu podziękował "całemu Kościołowi polskiemu" za fundament polskiej demokracji i polskiej wolności.
Byliście kamieniami w lawinie polskiej wolności, zmieniającymi bieg czasem niełatwej, ale wspaniałej polskiej historii - powiedział w czwartek prezydent Bronisław Komorowski, zwracając się do osób odznaczonych z okazji Dnia Niepodległości.
- Lawina bieg od tego zmienia po jakich toczy się kamieniach - cytował prezydent fragment "Traktatu moralnego" Czesława Miłosza w przemówieniu po wręczeniu odznaczeń. - To wy, to my wszyscy byliśmy tymi kamieniami, które w mniejszym lub większym stopniu zadecydowały o tym, w jaką stronę i jak szybko i z jakimi osiągnięciami potoczyła się ta polska lawina wolności - mówił Komorowski.
Przypomniał, że fundamentem polskiej wolności jest ruch Solidarności, w którym byli ludzie o różnych poglądach i przekonaniach. Jak mówił, dzisiaj część z nich może być odznaczona
"w imieniu całej Polski, całego narodu".
Komorowski zaznaczył, że odznaczeni zostali ci, którzy "byli kamieniami istotnymi, zmieniającymi bieg czasem niełatwej, ale wspaniałej polskiej historii".
- Chciałem wyrazić moją osobistą satysfakcję z faktu, że mogłem dzisiaj wyróżnić Zbyszka Romaszewskiego w imieniu Polski, ale gdzieś na dnie serca jest także, Zbyszku, moja osobista wdzięczność za ten fragment naszych starań, działań, w których się spotykaliśmy w najtrudniejszych czasach - powiedział, zwracając się do Zbigniewa Romaszewskiego odznaczonego Orderem Orła Białego.
- Chciałem wyróżnić Janka Ołdakowskiego (w czwartek otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski) jako osobę, która dokonała rzeczy wielkiej, za którą zawsze będę wdzięczny do końca mojego życia. Myślę, że to jest dobre miejsce i moment, żeby powiedzieć: będę także wdzięczny za Muzeum Powstania Warszawskiego świętej pamięci Leszkowi Kaczyńskiemu - powiedział Komorowski.
Prezydent podziękował również apb. Tadeuszowi Gocłowskiemu. - Kościół Polski był jednym z najważniejszych bastionów naszej narodowej wolności. Oprócz wdzięczności natury osobistej jest obowiązująca wdzięczność do całej wielkiej struktury, która była i chciałbym, żeby nadal była bastionem polskiej wolności i mądrości - podkreślił.
Skomentuj artykuł