"Priorytet to wychowanie do wiary"
Na konieczność budowania przez amerykański Kościół mentalności autentycznie katolickiej, przepowiadania przez jego instytucje edukacyjne Chrystusowej prawdy i pobudzanie coraz szerszego dialogu i współpracy w budowaniu społeczeństwa coraz głębiej zakorzenionego w autentycznym humanizmie zwrócił uwagę papież przyjmując kolejną grupę biskupów USA, odbywających wizytę "ad limina Apostolorum". Swoje przemówienie Ojciec Święty poświęcił sytuacji edukacji katolickiej w tym kraju.
Benedykt XVI zaznaczył, że w ostatnim okresie dokonano w Stanach Zjednoczonych znacznego postępu w dostosowaniu tekstów katechetycznych do Katechizmu Kościoła Katolickiego. Podkreślił wysiłek włożony w zachowanie wielkiej sieci szkół katolickich oraz zapewnienie, aby były one dostępne dla wszystkich rodzin, niezależnie od ich statusu materialnego. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że są one istotnym miejscem nowej ewangelizacji a także ważnym wkładem w życie całego społeczeństwa amerykańskiego. Jako takie zasługują na docenienie i wsparcie.
Ojciec Święty zaznaczył, że najważniejszym zadaniem stojącym dziś przed wspólnotą katolicką w USA jest wychowanie młodzieży w wierze. Podkreślił, że również i dziś wizja chrześcijańska, prezentowana w całej swej integralności i szerokości odpowiada idealizmowi młodych ludzi. Mają oni prawo, by spotkać wiarę w całym jej pięknie, bogactwie intelektualnym i radykalnych wymaganiach.
- Podstawowym zadaniem autentycznej edukacji na każdym poziomie jest nie tylko przekazywanie wiedzy, choć jest to istotne, lecz kształtowanie serc. Trzeba nieustannie równoważyć wymogi intelektualne przekazując skutecznie, atrakcyjnie i integralnie bogactwo wiary Kościoła z formowaniem młodych w miłości do Boga, praktykowaniem moralności chrześcijańskiej i życiem sakramentalnym, a także troską o modlitwę osobistą i liturgiczną - stwierdził papież.
Zachęcił katolickie instytucje edukacyjne do wspierania młodych w przyswajaniu sobie swej wiary, jako część ekscytującego poszukiwania intelektualnego, charakteryzującego studia wyższe. "W każdym aspekcie swej edukacji trzeba wspierać studentów, by wyrażali wizję zgody wiary i rozumu, zdolną do kierowania całożyciowym poszukiwaniem wiedzy i dobra moralnego" - powiedział Benedykt XVI. Podkreślił rolę osobistego świadectwa wykładowców i nauczycieli.
Jednocześnie podkreślił, że zadaniem instytucji edukacji katolickiej jest przekonanie i pragnienie przekonania innych, że żaden aspekt rzeczywistości nie jest obcy tajemnicy odkupienia i panowania Zmartwychwstałego Pana nad całym stworzeniem.
Benedykt XVI przypomniał, że podczas swej wizyty do USA w kwietniu 2008 r. wezwał tamtejszy Kościół do kształtowania mentalności, "kultury" intelektualnej, prawdziwie katolickiej. Zadanie to wymaga odnowienie apologetyki i podkreślenie szczególnych cech katolicyzmu. W ostateczności musi ono zmierzać do głoszenia wyzwalającej prawdy Chrystusa i pobudzania do szerszego dialogu i współpracy w budowaniu społeczeństwa coraz głębiej zakorzenionego w autentycznym humanizmie, inspirowanym Ewangelią i wiernym najwznioślejszym wartościom amerykańskiego dziedzictwa obywatelskiego i kulturowego. "W obecnej chwili dziejów waszego narodu, jest to wyzwanie i szansa oczekujące całą wspólnotę katolicką" - stwierdził papież.
Skomentuj artykuł