Benedykt XVI solidarny z narodem Haiti
O swej solidarności z narodem Haiti, uczestnikami akcji ratowniczej i wdzięczności za pomoc ze strony społeczności międzynarodowej Benedykt XVI pisze w listach do prezydenta Rene Prevala, sekretarza generalnego ONZ oraz biskupów tego kraju. Papież daje temu wyraz w odręcznych listach do prezydenta i przewodniczącego konferencji episkopatu, arcybiskupa Cap-Haïtien Louisa Kérebreau oraz w przesłaniach, skierowanych w jego imieniu przez sekretarza stanu kardynała Tarcisio Bertone do Ban Ki-moona i do uczestników pogrzebu arcybiskupa Port-au-Prince Serge Miota.
W liście do prezydenta Haiti papież apeluje do „ducha solidarności” narodu, ażeby zachował „spokój na ulicach”, pomagając w dystrybucji pomocy. Podziela ból rodzin, które często „nie są w stanie pochować godnie swoich najbliższych”.
Benedykt XVI z podziwem pisze o pomocy dla Haiti, z jaką spieszy „cała wspólnota międzynarodowa”. Z uznaniem wyrażą się on także o biorących udział w akcji ratunkowej, którzy „czasem ryzykując własnym życiem, robią wszystko, by znaleźć i uratować tych, którzy przeżyli”.
Sekretarzowi generalnemu ONZ papież dziękuje za dzieło „zapobiegania konfliktom, utrzymywania i umacniania pokoju”, jakie organizacja ta realizuje w wielu krajach, a w szczególności przy okazji tej „ogromnej tragedii”, jaką było trzęsienie ziemi na Haiti.
Benedykt XVI łączy się duchowo także z tamtejszym Kościołem, opłakującym śmierć arcybiskupa Port-au-Prince w gruzach tamtejszej katedry, prosząc Pana, „by przyjął do siebie pasterza, którzy wielkodusznie służył swej diecezji, a poprzez swoją pracę w Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej swoją troską ogarniał cały ten kontynent”. „W tych mrocznych godzinach – pisze papież do przewodniczącego konferencji episkopatu biskupa Louisa Kérebreau – wzywam Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ażeby zechciała być Matką miłości i pokierowała sercami wszystkich, ażeby solidarność wzięła górę nad izolacją i egoizmem”.
Benedykt XVI zapewnia na koniec, że „cały Kościół, za pośrednictwem swoich instytucji, nie omieszka towarzyszyć sytuacji kryzysowej i cierpliwej odbudowie zniszczeń”, albowiem jego pragnieniem jest, by każdy, kto widzi dziś w gruzach także swoją nadzieję, uwierzył w lepsza przyszłość.
Według oficjalnych danych, w trzęsieniu ziemi na Haiti jakie miało miejsce 12 stycznia br. zginęło 111.499 ludzi, a 190 tys. zostało rannych.
Skomentuj artykuł