Priorytety duszpasterskie tematem obrad KEP

(fot. Krzysztof Świertok / episkopat.pl)
KAI / mm

Debata nad priorytetami Kościoła w Polsce w świetle adhortacji papieża Franciszka "Evengelii gaudium" i wizyty ad limina będzie głównym punktem najbliższego, 364. zebrania KEP. Podczas spotkania, które odbędzie się w dniach 12-13 marca w Warszawie biskupi wybiorą też nowego przewodniczącego KEP.

Wśród głównych wyzwań, nad którymi skoncentrują się biskupi, będą troska o małżeństwo i rodzinę chrześcijańską oraz duszpasterstwo młodzieży - zapowiedział w rozmowie z KAI bp Wojciech Polak.

Podczas marcowego spotkania poszczególni biskupi będą mogli przedstawić swoje opinie na temat tego, co uważają za najważniejsze zadania dla dzisiejszego Kościoła w Polsce. Podstawą dyskusji będzie adhortacja "Evangelii gaudium" oraz przesłanie, jakie papież Franciszek przekazał polskiemu Episkopatowi podczas niedawnej wizyty ad limina Apostolorum.

DEON.PL POLECA

Zdaniem bp. Polaka priorytetem duszpasterskim - zwłaszcza w obliczu październikowego Synodu biskupów w Rzymie - będzie troska o rodzinę chrześcijańską. "Przedmiotem debaty będzie też dobre przygotowanie do podjęcia decyzji o małżeństwie i rodzinie, bowiem o taką refleksję Ojciec Święty do nas zaapelował" - zaznaczył sekretarz generalny KEP.

Można się spodziewać, że podczas marcowych obrad biskupi będą zastanawiać się, w jaki sposób wzmocnić duszpasterstwo rodzin oraz osób przygotowujących się do małżeństwa.

Jednym z punktów spotkania ma być omówienie wyników ankiety dotyczącej sytuacji rodzin. Ankietę tę z woli papieża Franciszka rozesłano do wszystkich Episkopatów na świecie. Dyskusja po wystąpieniu bp. Jana Wątroby, przewodniczącego Rady KEP ds. Rodziny, ma pomóc w wypracowaniu odpowiednich kierunków duszpasterskich w tej dziedzinie.

Biskupi mają też debatować o duszpasterstwie młodzieży, zwłaszcza w świetle szansy i nadziei jaką dają Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Bp Polak zwrócił uwagę, że wydarzenie to nie ogranicza się jedynie do kilku dni finalnych celebracji, ale stanowi świetną okazję do refleksji o duszpasterstwie młodzieży w ogóle.

Powołując się na adhortację "Evangelii gaudium" oraz przesłanie papieża Franciszka do polskiego Episkopatu, bp Polak zwrócił uwagę, iż młodzież coraz bardziej oczekuje od duchownych spotkania bardziej osobistego i włączenia jej w całą rzeczywistość Kościoła.

Po wymianie opinii na temat obecnych wyzwań duszpasterskich biskupi wybiorą nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w związku z upływającą drugą już kadencją abp. Józefa Michalika. "Dyskusja nad tym, co z punktu widzenia danej osoby jest dziś dla Kościoła w Polsce najważniejsze, może pomóc w głosowaniu" - przyznaje bp Polak dodając, że członkowie Episkopatu i tak dość dobrze wzajemnie się znają.

W programie marcowego spotkania znalazło się także szkolenie medialne dla biskupów. Poprowadzą je m.in. rzecznik KEP ks. dr Józef Kloch oraz redaktor naczelny KAI Marcin Przeciszewski. "Musimy pogłębiać wiedzę o sposobie funkcjonowania mediów - tłumaczy bp Polak. - Znamy je jako odbiorcy, ale poprzez fakt, że musimy odpowiadać na oczekiwania mediów, jesteśmy też uczestnikami tego dyskursu" - zaznacza sekretarz generalny KEP. W jego ocenie szkolenia mają służyć temu, żeby ów dyskurs był owocny zarówno dla mediów jak i biskupów.

Szkolenia medialne mogą pomóc także rzecznikom poszczególnych diecezji, by kontakt z mediami był jak najowocniejszy dla duszpasterskiej pracy Kościoła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Priorytety duszpasterskie tematem obrad KEP
Komentarze (2)
A
AnnaBella2
27 lutego 2014, 08:59
Znów duszpasterstwo młodzieży na tapecie? Kiedy do naszych biskupów dotrze, że przede wszystkim trzeba się zająć duszpasterstwem dorosłych?!?
AD
apel do biskupów
27 lutego 2014, 08:01
Nie idźcie biskupi śladem papieża Franciszka i jego złych doradców i nie zajmujcie się rozwodnikami w nowych związkach, ale małżeństwami