Priorytety duszpasterskie tematem obrad KEP

Priorytety duszpasterskie tematem obrad KEP
(fot. Krzysztof Świertok / episkopat.pl)
KAI / mm

Debata nad priorytetami Kościoła w Polsce w świetle adhortacji papieża Franciszka "Evengelii gaudium" i wizyty ad limina będzie głównym punktem najbliższego, 364. zebrania KEP. Podczas spotkania, które odbędzie się w dniach 12-13 marca w Warszawie biskupi wybiorą też nowego przewodniczącego KEP.

Wśród głównych wyzwań, nad którymi skoncentrują się biskupi, będą troska o małżeństwo i rodzinę chrześcijańską oraz duszpasterstwo młodzieży - zapowiedział w rozmowie z KAI bp Wojciech Polak.

Podczas marcowego spotkania poszczególni biskupi będą mogli przedstawić swoje opinie na temat tego, co uważają za najważniejsze zadania dla dzisiejszego Kościoła w Polsce. Podstawą dyskusji będzie adhortacja "Evangelii gaudium" oraz przesłanie, jakie papież Franciszek przekazał polskiemu Episkopatowi podczas niedawnej wizyty ad limina Apostolorum.

Zdaniem bp. Polaka priorytetem duszpasterskim - zwłaszcza w obliczu październikowego Synodu biskupów w Rzymie - będzie troska o rodzinę chrześcijańską. "Przedmiotem debaty będzie też dobre przygotowanie do podjęcia decyzji o małżeństwie i rodzinie, bowiem o taką refleksję Ojciec Święty do nas zaapelował" - zaznaczył sekretarz generalny KEP.

DEON.PL POLECA

Można się spodziewać, że podczas marcowych obrad biskupi będą zastanawiać się, w jaki sposób wzmocnić duszpasterstwo rodzin oraz osób przygotowujących się do małżeństwa.

Jednym z punktów spotkania ma być omówienie wyników ankiety dotyczącej sytuacji rodzin. Ankietę tę z woli papieża Franciszka rozesłano do wszystkich Episkopatów na świecie. Dyskusja po wystąpieniu bp. Jana Wątroby, przewodniczącego Rady KEP ds. Rodziny, ma pomóc w wypracowaniu odpowiednich kierunków duszpasterskich w tej dziedzinie.

Biskupi mają też debatować o duszpasterstwie młodzieży, zwłaszcza w świetle szansy i nadziei jaką dają Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Bp Polak zwrócił uwagę, że wydarzenie to nie ogranicza się jedynie do kilku dni finalnych celebracji, ale stanowi świetną okazję do refleksji o duszpasterstwie młodzieży w ogóle.

Powołując się na adhortację "Evangelii gaudium" oraz przesłanie papieża Franciszka do polskiego Episkopatu, bp Polak zwrócił uwagę, iż młodzież coraz bardziej oczekuje od duchownych spotkania bardziej osobistego i włączenia jej w całą rzeczywistość Kościoła.

Po wymianie opinii na temat obecnych wyzwań duszpasterskich biskupi wybiorą nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w związku z upływającą drugą już kadencją abp. Józefa Michalika. "Dyskusja nad tym, co z punktu widzenia danej osoby jest dziś dla Kościoła w Polsce najważniejsze, może pomóc w głosowaniu" - przyznaje bp Polak dodając, że członkowie Episkopatu i tak dość dobrze wzajemnie się znają.

W programie marcowego spotkania znalazło się także szkolenie medialne dla biskupów. Poprowadzą je m.in. rzecznik KEP ks. dr Józef Kloch oraz redaktor naczelny KAI Marcin Przeciszewski. "Musimy pogłębiać wiedzę o sposobie funkcjonowania mediów - tłumaczy bp Polak. - Znamy je jako odbiorcy, ale poprzez fakt, że musimy odpowiadać na oczekiwania mediów, jesteśmy też uczestnikami tego dyskursu" - zaznacza sekretarz generalny KEP. W jego ocenie szkolenia mają służyć temu, żeby ów dyskurs był owocny zarówno dla mediów jak i biskupów.

Szkolenia medialne mogą pomóc także rzecznikom poszczególnych diecezji, by kontakt z mediami był jak najowocniejszy dla duszpasterskiej pracy Kościoła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Priorytety duszpasterskie tematem obrad KEP
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.