Bp Polak: wybory poprzedzi debata

Bp Polak: wybory poprzedzi debata
(fot. episkopat.pl)
PAP / drr

Wybory nowego przewodniczącego KEP, które odbędą się 12 marca, poprzedzi debata programowa na temat działalności duszpasterskiej Kościoła, m.in. duszpasterstwa małżeństw i rodzin - powiedział PAP sekretarz Episkopatu Polski bp Wojciech Polak.

Bp Polak dodał, że debata będzie oparta na tekstach zawartych w adhortacji "Evangelii Gaudium" i w przesłaniu papieża Franciszka, skierowanym do polskich biskupów na zakończenie wizyty ad limina Apostolorum. Zgodnie ze wskazaniem Ojca Świętego, Kościół w Polsce "musi dziś szukać nowych dróg dotarcia do człowieka, musi pamiętać o swym misyjnym powołaniu, o 'konieczności misyjnego nawrócenia'" - podkreślił sekretarz Episkopatu Polski.

Bp Polak nie chciał mówić o kandydatach na stanowisko nowego przewodniczącego KEP. Wyraził jedynie nadzieję, że "dyskusja nad podstawowymi priorytetami duszpasterskimi dla Kościoła w Polsce pomoże również biskupom w dobrym wyborze przewodniczącego".

Hierarcha zaznaczył, że "nie chodzi formułowanie programu dla Kościoła w Polsce oderwanego od wskazań papieskich, tylko o przemyślenie, o refleksję opartą na wskazaniach Ojca Świętego". Ocenił, że zawiera się w tym też zwrócenie uwagi przez biskupów, jakie obszary działalności duszpasterskiej Kościoła wymagają obecnie szczególnej uwagi. "Chodzi przede wszystkim o odpowiedź na pytanie, w jaki sposób wzmocnić przygotowanie do małżeństwa, żeby ono było bardziej trwałe" - powiedział sekretarz Episkopatu Polski. Dodał, że nieprzypadkowo papież mówi o tej kwestii bardzo mocno, jak również podejmuje ją w bieżącym działaniu, m.in. zwołując najbliższy Synod Biskupów, który będzie poświęcony duszpasterstwu małżeństw i rodzin.

DEON.PL POLECA

Bp Polak powiedział, że papież Franciszek przypomniał polskim biskupom, że Kościół w Polsce "nie może się zamykać, ale musi się otwierać, wychodzić, szukać nowych dróg dotarcia do człowieka". "To dlaczego ta droga nie powinna prowadzić również do polskiej szkoły? Dlaczego tam nie powinniśmy ewangelizować? - zapytał biskup Polak. I odpowiedział: "Przecież to jest też pole misyjne, które zostało dane i zadane Kościołowi. Papież nie mówi nam przecież: wycofajcie się ze szkoły, tylko mówi: idźcie tam odważnie z Ewangelią. I to są te drogi, po których Kościół może dziś pójść dalej, głębiej i bardziej otwarcie do wszystkich ludzi" - uważa sekretarz Episkopatu.

Jak zaznaczył bp Polak, w czasie rozmów z Ojcem Świętym, w których uczestniczyli polscy biskupi, nie była poruszana kwestia pedofilii w polskim Kościele. Była ona tylko wspomniana w Kongregacji Nauki Wiary w kontekście wytycznych w sprawie pedofilii, jakie zostały przekazane do Kongregacji.

Pytany o "Białą Księgę" w sprawie pedofilii, którą ma opublikować Episkopat Polski, bp Polak wyjaśnił, że nazwa jest trochę myląca. "Kiedy publikuje się +Białe Księgi+, myśli się od razu o pewnym rozliczaniu z przeszłością. Tymczasem istotą tej publikacji, która ma się ukazać może jeszcze w ciągu tego roku, jest wyjście naprzeciw biskupom, którzy prosili, żeby było w jednym miejscu zebrane nauczanie Kościoła w tej kwestii, tj. wszystkie dokumenty papieży: nauczanie Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka oraz zebrane wytyczne Kongregacji Nauki Wiary" - wyjaśnił bp Polak.

Dodał, że chodzi o to, by ta publikacja była swoistego rodzaju podręcznikiem dla biskupa, ale także dla dziennikarzy i innych, by w łatwy sposób można było sięgnąć do myśli Kościoła, "która w walce z pedofilią jest jasna i czytelna. Taki jest sens tej publikacji" - powiedział sekretarz Episkopatu.

Powiedział, że dziś nie wie, czy w tej "Białej Księdze" znajdzie się jakaś ogólna statystyka odnośnie pedofilii w polskim Kościele. Prace przygotowawcze są bowiem prowadzone przez delegata Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży o. Adama Żaka. "Sądzę, że należy się liczyć z tym, że pewne ogólne dane na ten temat, o ile je do tej pory zbierzemy, też tam będą" - dodał.

Bp Polak nie wykluczył, że Episkopat Polski na zakończenie obrad skieruje przesłanie do Episkopatu Ukrainy w związku z ostatnimi wydarzeniami w tym kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Polak: wybory poprzedzi debata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.