"Pro Ecclesia et Pontifice" dla białostocczan

"Pro Ecclesia et Pontifice" dla białostocczan
KAI / slo

Papieskie odznaczenie "Pro Ecclesia et Pontifice" otrzymało 4 października z rąk metropolity białostockiego abp. Edwarda Ozorowskiego dwoje białostocczan. Medal przyznawany jest za wybitne zasługi w służbie Kościołowi i Ojcu Świętemu.

Laureatami odznaczenia zostali Elżbieta Kaufman-Suszko i Andrzej Nowakowski. Wręczając odznaczenie w kurii metropolitalnej abp Ozorowski podziękował obojgu białostocczanom za ich wieloletnią pracę na rzecz Kościoła lokalnego.

Elżbieta Kaufman-Suszko od 1995 r. pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Białostockiej. Jako członek Zarządu Caritas Archidiecezji Białostockiej uczestniczyła m.in. w zorganizowaniu i powołaniu Domu dla Bezdomnych, noclegowni, Domu Matki i Dziecka, ośrodka "Metanoia" oraz warsztatów terapii zajęciowej. Koordynuje także projekty służące osobom niepełnosprawnym fizycznie i umysłowo. Jest organizatorką kongresów, wykładów i szkoleń w Ludowym Uniwersytecie Katolickim im. ks. J. Popiełuszki. Od wielu lat jest członkiem Rady Parafialnej w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Za prowadzoną działalność w 1998 r. została uhonorowana dyplomem "Zasłużony dla Kościoła białostockiego".

Andrzej Nowakowski, wojewódzki konserwator zabytków, jest znanym i cenionym projektantem białostockich świątyń. Pełniąc także funkcję architekta miejskiego "zawsze dostrzegał potrzeby Kościoła, którego sam jest 'żywym kamieniem'" - mówił w laudacji ks. dr Andrzej Kakareko, kanclerz kurii. "Ta pomoc uwidaczniała się i uwidacznia poprzez aktywny udział w pracach komisji archidiecezjalnych ds. budownictwa sakralnego. Także teraz, jako wojewódzki konserwator zabytków przyczynia się do zachowania i ochrony zabytkowych świątyń i innych budowli kościelnych, wspierając instytucjonalnie remonty tych obiektów oraz restaurację dzieł sztuki, które się w nich znajdują" - podkreślono w laudacji.

Odbierając wyróżnienie Elżbieta Kaufman-Suszko zaznaczyła: "Naszą prace dla kościoła traktujemy jako powołanie i służbę. Pragniemy serdecznie podziękować naszym bliskim, wszystkim naszym współpracownikom, którzy przez lata pomagają i wspierają nas, oraz tym, dla których Pan Bóg pozwala nam wciąż pracować" - mówiła.

Krzyż "Pro Ecclesia et Pontifice" jest jednym jeden z najwyższych medali Kościoła katolickiego, jakie może otrzymać osoba świecka. Odznaczenie to zostało ustanowione przez papieża Leona XIII w 1888 r. i przyznawane jest przez papieża na wniosek biskupa diecezjalnego w dowód uznania dla postawy moralnej i zaangażowania w pracę na rzecz dobra wspólnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Pro Ecclesia et Pontifice" dla białostocczan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.