Proboszcz dziękuje jednej ze szkół za organizację akcji "Tęczowy Piątek"

(fot. Superstacja/youtube.com / depositphotos.com)
"Więź" / PAP / ms

"Podziwiam Państwa postawę, która wymaga odwagi, determinacji i zaangażowania w sprawy młodzieży LGBTQI" - pisze w liście do dyrekcji szkoły ks. Michał Jabłoński, proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej.

W przeddzień akcji "Tęczowy Piątek" duchowny wysłał list do do dyrekcji oraz nauczycieli I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Jama Saheba Digvijay Sinhji, dziękując za zaangażowanie się w wydarzenie wspierające dyskryminowaną młodzież LGBT+.

„Pragnę Państwu podziękować i pogratulować organizacji Tęczowego Piątku, który ma się odbyć w Państwa szkole w piątek, 25 października br. Zważywszy na reakcje przeciwne i nieprzychylne tej akcji, reprezentowane przez niektóre środowiska społeczne i polityczne, tym bardziej podziwiam Państwa postawę, która wymaga odwagi, determinacji i zaangażowania w sprawy młodzieży LGBTQI. Stąd też z satysfakcją i radością przyjąłem zaproszenie na obchody Tęczowego Piątku w Państwa Szkole. Jestem pewien, że przyświeca Państwu i Szkole zasada wychowywania w poszanowaniu drugiego człowieka, szerzenia światła tam, gdzie jest mrok, wiedzy tam, gdzie jest ignorancja i szacunku tam, gdzie jest pogarda” – pisze ks. Jabłoński.

"Tęczowy Piątek to organizowana już po raz czwarty szkolna akcja, której celem jest okazanie wsparcia nękanej na co dzień młodzieży LGBT, czyli lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych" – możemy przeczytać na stronie Kampanii Przeciw Homofobii, organizatorów wydarzenia. "To szkolne święto, które odbywa się co roku w ostatni piątek października. Szkoły organizują Tęczowy piątek, żeby wesprzeć uczniów i uczennice LGBTQI - pokazać, że u nich każdy może czuć się bezpiecznie będąc sobą. Tęczowy piątek organizuje społeczność szkolna, dlatego to ona decyduje o tym, jaki będzie ten dzień".

Tegoroczny "Tęczowy Piątek" ponownie, jak w poprzednie jego edycje, wzbudza ożywioną dyskusję w debacie publicznej. Ministerstwo Edukacji Narodowej, jak w poprzednich latach, nie zaangażowało się w to wydarzenie, zaznaczając ponadto, że zgodę na nie muszą wyrazić rodzice. W tym roku z inicjatywy ministerstwa w czasie trwania "Tęczowego piątku do szkół zawita akcja "Szkoła pamięta". "Celem tej inicjatywy – czytamy na stronie ministerstwa - jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia. Kulminację tych aktywności zaplanowano na 25 października 2019 r. – ostatni piątek przed 1 listopada".

Zważywszy na reakcje przeciwne i nieprzychylne tej akcji, reprezentowane przez niektóre środowiska społeczne i polityczne, tym bardziej podziwiam Państwa postawę, która wymaga odwagi, determinacji i zaangażowania w sprawy młodzieży LGBTQI.

Swój sprzeciw wyraziła także Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski podtrzymując wydane w ubiegłym roku oświadczenie wobec "Tęczowego Piątku". W dokumencie możemy przeczytać m.in., że "szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ".

Przeciw "Tęczowemu piątkowi opowiedzieli się także prawicowi politycy, w tym Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak, pisząc na twitterze, że "Szkoła musi być wolna od ideologii, która skrywa się za tolerancją Tęczowego Piątku".

Komentarz wokół akcji napisał również w zeszłym roku jeden z naszych redaktorów, Szymon Żyśko: "Pośród wszystkich argumentów kolejny raz ginie sedno sprawy. Panuje ciche przyzwolenie na patologiczne zachowania wśród młodzieży względem ich rówieśników o odmiennej orientacji. I wszystko jedno, jakim światopoglądem czy wiarą będziemy sobie to tłumaczyć.

Rodzice osób homoseksualnych nie mogą też liczyć na żadne wsparcie. Od katechetów i księży oczekuję raczej, że zamiast protestować i bić w pusty dzwon naszych lęków, podejmiemy wreszcie wyzwanie. Może już czas, żeby Kościół zorganizował swój «Tęczowy Piątek»? Na przykład jako dzień modlitwy i solidarności z krzywdzonymi osobami homoseksualnymi?

Nie wiem, czy podpisałbym się pod wszystkim co głosi Kampania Przeciw Homofobii. Mam sporo wątpliwości wobec ich światopoglądu. Wiem natomiast, że całkowicie mogę podpisać się pod hasłem, aby osoby homoseksualne czuły się bezpiecznie w społeczeństwie: w szkole, pracy, przestrzeni publicznej. A jeśli ktoś boi się indoktrynacji ze strony środowisk LGBT, niech lepiej poszuka słabych punktów we własnym fundamencie, na którym buduje świat. Może jest bardziej dziurawy niż mu się wydaje. W normalnym świecie obok siebie mogą żyć ludzie, którzy nie muszą się do niczego wzajemnie przekonywać".

Akcję popierają lewicowi politycy, a także Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, który wystosował list do Ministra Edukacji Narodowej. Stwierdza w nim m.in., że: "Dzieci nie będą bezpieczne i nie zrealizują swego prawa do edukacji, jeśli nie wyeliminujemy ze środowiska szkolnego dyskryminacji, uprzedzeń i motywowanej nimi przemocy. Jedynym sensownym narzędziem jest tu edukacja antydyskryminacyjna". RPO przypomniał także, że do udziału w akcji wychowawczej szkoła może zaprosić organizację pozarządową za zgodą rady rodziców. Nie jest wymagana w tym przypadku zgoda wszystkich rodziców.

Zobacz jeden ze spotów promujących w tym roku akcję "Tęczowy Piątek":

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Proboszcz dziękuje jednej ze szkół za organizację akcji "Tęczowy Piątek"
Komentarze (16)
J. P. Torello
26 października 2019, 23:19
Deonie! Jakim prawem nazywacie tego fircyka ksiedzem? Wprowadzacie w blad juz samym naglowkiem! Bogu dzieki ze to tylko heretyk, bo juz myslalem ze to kaplan katolicki kompletnie sfiksowal...
KP
~ks. Przemysław Sawa
28 października 2019, 01:07
Duchownym ewangelickim przysługuje tytuł "ksiądz". W Polsce to normalne od czasow reformacji.
JN
~Jan Nowacki
26 października 2019, 07:52
To protestant , więc nikt się nie dziwi. A Deon jak zwykle manipuluje tytułem, żeby zrobić wrażenie że chodzi o katolickiego księdza. Wiadomo że 95% ludzi zapamiętuje nagłówek. Czy manipulacja jest chrześcijańskim środkiem wyrazu i przekazywania informacji?
AP
~Adam Pierwszy
26 października 2019, 02:05
Redakcja znowu manipuluje tytułem. Mam pytanie czy DEON to portal ewangelicki? Bo tak coraz częściej tchnie tym duchem, podobnie jak TP. Znowu mam zablokowane oceny komentarzy. Popieram i daję plusy wszystkim poniżej czyli Jarosławowi, Stanisławowi, ks. Piotrowi, Mai, a szczególnie Jerzemu.
PB
~Pro Bro
26 października 2019, 01:13
Z dyskryminacjami w szkole to ja bardziej kojarze np. otyłe dzieciaki. Zawsze miały przechlapane.. Gdzie kampania na rzecz tłustofobii ja się pytam!? Jak coś nie jest w programie Open Society Sorosa to już nie jest dyskryminacją? Pana Biedronia trzeba by zapytać, 3 lata był "konsultantem" w tych strukturach OS
RD
~Robertus Dianthus
26 października 2019, 01:00
Uff, w jakiś sposób się uspokoiłem po kliknięciu w ten artykuł. Już myślałem, że naprawdę jakiś kapłan podziękował za tęczowy piątek (fajny dzień wybrali, nie ma co), a to tylko jakiś pan przebieraniec.
PZ
~Paweł Zet
26 października 2019, 00:22
Od tęczowego piątku do tęczowego tygodnia już niedaleko... Warto sobie też uzmysłowić, że diabelski pomysł tęczowego znieważania Dnia Męki Chrystusa zaczyna się bardzo niewinnie... Dk Pawel
AK
~Anna Kotwica
25 października 2019, 23:30
Dlaczego dzieci mają wspierać ludzi dorosłych, którzy w swoich postulatach, koncentrują się na sferze seksualnej? Życie homoseksualistów czy biseksualistów, nie jest tematem na lekcje w szkole podstawowej. Nie ma czym się chwalić...tym bardziej, że wielu z tego środowiska, jest nosicielami wirusa hiv.
JC
~Jan Chabraszewski
25 października 2019, 22:16
Drogi Deon.pl nie wprowadzaj w błąd czytelników tytułem. Proboszcz jednego z kościołów protestanckich. Kościołów, które już dawno w zakresie nauki teologi moralnej odeszły od nauczania Chrystusa. Głosząc "sola scriptura" (tylko Pismo) postępują wbrew niemu. Uczciwiej byłoby napisać w tytule : proboszcz kościoła.... A tak nawiasem portal katolicki podaje newsa ....?
JW
~Jarosław Wyszyński
25 października 2019, 22:09
równie dobrze można by napisać "żona biskupa warszawskiego zrobiła to a tamto"
JS
~Jarosław Szymański
25 października 2019, 21:24
Myślę, że ten proboszcz popiera jeszcze inne pomysły LGBTQ. Poza tym ciekawe, że w tytule pominięto, że jest to pastor? Przy powszechności KK słowo "proboszcz" kojarzy się z kapłanem katolickim. Do niedawna moim znajomym polecałem formację religijną przez DEON. Jednak od pewnego czasu już nie polecam, bo jak powiedział mi znajomy, tam działa zasada: "Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek".
SG
~Stanisław Grabiński
25 października 2019, 21:15
Szkoła nie tylko ma uczyć, ale i wychowywać. Niestety , trudno jest spotkać wychowawców rzetelnie przygotowanych do pełnienia tej funkcji, a nadto żyjących zgodnie z zasadami prawego sumienia. Skoro kadra nauczycielska ma mętlik w głowach, rażące braki z etyki czy filozofii klasycznej, niewiele dobrego może przekazać młodzieży. Mówi się przecież:"Z pustego i Salomon nie naleje". W takiej sytuacji organizowanie "Tęczowych Piątków" tylko służy indokrynacji, wzmaga bałagan moralny zarówno u opiekunów, jak i u podopiecznych. Kwestie naukowo badanych stanów aberracji osobowościowych i innych stanów chorobowych, które dotykają mniejszość populacji, powinny zostać fachowo opracowane, a następnie zatwierdzone przez MEN z uwzględnieniem wieku i wrażliwości uczniów. Dopiero wówczas tematy te wolno włączyć do zajęć lekcyjnych, podobnie jak to się dzieje z tematem holokaustu.
KP
~Ks. Piotr Wawrzynek
25 października 2019, 20:46
Totalnie nie pojmuję w jakim celu redaktorzy portalu "Deon" zamieścili tu ten artykuł.
RB
~R Bert
26 października 2019, 07:32
Może nie uczyli nigdy w szkole
MW
~Maja Wiśniewska
25 października 2019, 15:26
Nauke wzajemnego szacunku uczniów rozpocznijcie od nauczenia nauczycieli szacunku do ich uczniów i rodziców
JL
Jerzy Liwski
25 października 2019, 15:06
Bardzo dziękuję tym wszystkim szkołom, które nie organizowały "Tęczowego Piątku".