Prof. Bańka o poglądach politycznych abp. Galbasa: Nie jest uwikłany w żadne układy

Prof. Bańka o poglądach politycznych abp. Galbasa: Nie jest uwikłany w żadne układy
Fot. Śląscy Franciszkanie / YouTube
KAI / pk

- Trudno powiedzieć - na szczęście - jakie ma poglądy polityczne. Zachowuje je dla siebie. Jest po prostu apolityczny, w dobrym tego słowa znaczeniu, a jednocześnie otwarty na mądrą współpracę z wszystkimi, którzy chcą działać dla dobra wspólnego - mówi o abp. Adrianie Galbasie prof. Aleksander Bańka z Uniwersytetu Śląskiego. W sobotę 56-letni hierarcha, dotychczasowy metropolita katowicki, odbędzie ingres do archikatedry w Warszawie.

  • Abp Adrian Galbas unika ujawniania swoich poglądów politycznych, co czyni go apolitycznym w najlepszym tego słowa znaczeniu. Jest otwarty na współpracę z każdym, kto działa na rzecz dobra wspólnego - uważa prof. Aleksander Bańka.
  • Homilie i nauczanie abpa Galbasa mają silny kontekst biblijny. Stawia on na analizę problemów Kościoła z perspektywy Ewangelii, co jest zdrowym i rzadko spotykanym podejściem.
  • Abp Galbas wykazuje mądrość w znajdowaniu harmonii między różnymi stanowiskami. Jego umiejętność spokojnego spojrzenia na rzeczywistość będzie szczególnie cenna w złożonym środowisku warszawskim.
  • Nowy metropolita warszawski postrzega zmiany jako okazję do rozwoju, a nie zagrożenie. Wprowadza chrześcijaństwo otwarte, które nie konfrontuje się z tradycją, lecz adaptuje do nowych wyzwań.
  • Prof. Aleksander Bańka podkreśla, że abp Galbas stawia na twórczą współpracę ze świeckimi, jest otwarty na inicjatywy ewangelizacyjne i krytyczne opinie. Reprezentuje ludzkie, niesklerykalizowane podejście do Kościoła.

Jego homilie, nauczanie, komentarze mają zawsze kontekst biblijny - podkreśla prof. Bańka. Jak dodaje, chodzi także o odczytywanie wielu problemów Kościoła z perspektywy Ewangelii, co jest podejściem zdrowym i, wbrew pozorom, wcale nie tak powszechnym.

Świecki przedstawiciel Europy na synod biskupów o synodalności zwraca uwagę na charakteryzującą abp. Galbasa mądrość i umiejętność znajdowania równowagi i harmonii między wieloma skrajnymi stanowiskami.

- Wydaje mi się, że w archidiecezji warszawskiej, na terenie której przecinają się w bardzo złożony sposób różne szlaki społeczne, medialne i polityczne, owa zdolność odnajdywania równowagi i spokojnego oglądu rzeczywistości będzie bardzo cenna - stwierdza prof. Bańka.

DEON.PL POLECA


Abp Adrian Galbas nie jest uwikłany w żadne układy

Trzecią ważną cechą nowego metropolity warszawskiego jest to, że stroni on od wszelkich zależności politycznych i nie jest uwikłany w żadne układy, które wiodłyby go w kierunku szczególnej przychylności wobec takiej czy innej opcji.

- Trudno jest powiedzieć - na szczęście - jakie ma poglądy polityczne. Zachowuje je dla siebie - zaznacza wykładowca Instytutu Filozofii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego. - Jest po prostu apolityczny, w dobrym tego słowa znaczeniu, a jednocześnie otwarty na mądrą współpracę z wszystkimi, którzy chcą działać dla dobra wspólnego - dodaje.

Prof. Bańka, który był bliskim współpracownikiem abp. Galbasa w toczących się pracach synodalnych wskazuje, że ukazuje on chrześcijaństwo autentyczne i otwarte. Nie jest to jednak otwartość "kontrująca" tradycję, lecz taka, która widzi potrzebę wprowadzania dobrych zmian duszpasterskich w Kościele.

Dla abp. Adriana Galbasa zmiany nie są zagrożeniem

To chrześcijaństwo, które nie postrzega zachodzących zmian jako zagrożenie lecz nowy moment w historii Kościoła, który trzeba odczytać spokojnie, starając się zrozumieć zachodzące procesy i o odpowiednio na nie zareagować - tłumaczy rozmówca KAI. Jest to mądra, pozbawiona lęku perspektywa odczytania dróg dla Kościoła, rozpoznania jego nowej sytuacji i wchodzenia w synodalny dialog - ocenia profesor UŚ.

Twórcza współpraca ze świeckimi i otwartość na krytyczne opinie

W jego ocenie abp Galbas, który wykazuje wielką otwartość na kościelne różne ruchy oraz inicjatywy ewangelizacyjne i modlitewne, mocno stawia na twórczą współpracę ze świeckimi. - Reprezentuje zdrową, ludzką, nie sklerykalizowaną twarz Kościoła - ocenia prof. Bańka. - Ma normalne podejście do drugiego człowieka, zdrowe podejście do wyzwań Kościoła, stawia na współpracę ze świeckimi, jest przy tym otwarty na inne, także krytyczne, opinie. Myślę, że to wszystko właśnie otrzymuje w jego osobie Kościół warszawski - podsumowuje rozmówca KAI.

Jutro, 14 grudnia abp Adrian Galbas, dotychczasowy metropolita katolicki, odbędzie ingres do archikatedry warszawskiej. Wcześniej podczas uroczystości w Kurii odbędzie cię ceremonia kanonicznego objęcia archidiecezji warszawskiej warszawskiego.

Nowy metropolita warszawski pochodzi z Bytomia, ma 56 lat, jest pallotynem i doktorem teologii duchowości.

56-letni abp Adrian Galbas został mianowany przez papieża Franciszka metropolitą warszawskim 4 listopada br. Wcześniej był biskupem pomocniczym diecezji ełckiej, następnie arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej, a od 31 maja 2023 r. - metropolitą katowickim.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Artur Ważny, Piotr Kosiarski

Czy w Kościele jest miejsce dla każdego?

Dziś coraz częściej słyszy się o osobach, które czują się wykluczone z Kościoła. Pytanie o miejsce w nim zadają małżeństwa niesakramentalne, rodzice cierpiący po stracie dziecka, kobiety, które...

Skomentuj artykuł

Prof. Bańka o poglądach politycznych abp. Galbasa: Nie jest uwikłany w żadne układy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.