Prof. Chazan zadedykował nagrodę kolegom

Prof. Chazan zadedykował nagrodę kolegom
(fot. PAP/Wojciech Pacewicz )
KAI / slo

Mam nadzieję, iż ta nagroda wzmocni moich młodych kolegów i koleżanki, którzy chcą być lekarzami, ale mają trudności w pracy ze względu na swą postawę etyczną - powiedział prof. Bogdan Chazan, odbierając 26 marca w Lublinie Nagrodę im. Księdza Idziego Radziszewskiego za rok 2014. Zarząd Towarzystwa Naukowego KUL przyznał mu ją w uznaniu jego wybitnych osiągnięć naukowych w duchu humanizmu chrześcijańskiego.

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wręczono dziś nagrodę im. ks. Idziego Radziszewskiego prof. Bogdanowi Chazanowi. Wyróżniono go za działalność ukierunkowaną na ochronę życia ludzkiego w okresie perinatalnym i na prorodzinną edukację społeczeństwa.

- Nagroda jest dla mnie dużą radością, satysfakcją i przede wszystkim dużym wzmocnieniem. Budzi pewne wrażenie nieadekwatności, bo biorąc pod uwagę poprzednich laureatów tej nagrody widzę, że znalazłem się w bardzo zacnym towarzystwie - podkreślił w rozmowie z KAI laureat. Wielokrotnie powtarzał też, iż nie czuje, aby zasługiwał na wyróżnienie. - Muszę się starać, ale nie wiem, czy dorównam choćby jednemu z dotychczasowych laureatów - dodał.

Otrzymaną nagrodę zadedykował swoim młodszym kolegom i koleżankom. - Mam nadzieję, iż wzmocni o tych, którzy chcą być lekarzami, ale mają trudności w pracy, wynikające z ich postawy etycznej. Przeszedłem z ciemności do krainy światła! - podkreślił profesor, dziękując TN KUL.

Bogdan Chazan uświetnił uroczystość prelekcją zatytułowaną "Dlaczego są nam potrzebni lekarze sumienia". Wielokrotnie zwracał uwagę, iż lekarze sumienia są sługami życia, szanują je. - Sumienie pozwala im odróżnić dobro od zła, a pacjenta traktować jak podmiot, a nie przedmiot. Jesteśmy świadkami powtarzających się ataków na autonomię zawodu lekarza, na klauzulę sumienia. Jest to fragment prawdziwej wojny ideologicznej w ramach odbywającej się rewolucji kulturowej - podkreślił mówca.

DEON.PL POLECA

Zaznaczył, iż powołaniem lekarza jest także troska o duszę. Jego zdaniem Rok Miłosierdzia będzie dobrą okazją, by podkreślić rangę powołania lekarza. - Lekarze sumienia będą mogli wykazać swoją wrażliwość na ludzkie cierpienie. Liczy się każde słowo, każdy gest, współczująca reakcja serca. Uczynki miłosierdzia są dla nas dostępne dosłownie w zasięgu ręki, wielokrotnie w ciągu dnia, na okrągło - stwierdził laureat.

W rozmowie z KAI zaznaczył, iż zawód lekarza jest powołaniem i misją. - Widać to zwłaszcza na przykładzie lekarza położnika, ponieważ zwykle jest pierwszą osobą, która się dowiaduje o nowym życiu, jest osobą, która wita dziecko wychodzące z łona matki. Lekarze ginekolodzy, a do nich należę, mają szczególny powód, by być sługami wspierającymi życie - dodał prof. Chazan.

Nagrodę im. Księdza Idziego Radziszewskiego ustanowiło Towarzystwo Naukowe KUL w roku 1974. Przyznaje się ją co roku "za wybitne osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego". Wśród jej laureatów są m.in. profesorowie: Władysław Tatarkiewicz, Stefan Swieżawski, o. Mieczysław Krąpiec, abp Alfons Nossol, ks. Michał Heller, abp Józef Życiński, kard. Zenon Grocholewski, s. Zofia Józefa Zdybicka USJK.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prof. Chazan zadedykował nagrodę kolegom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.