Prof. Władysław Stróżewski kończy jutro 80 lat
Władysław Stróżewski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Fiolozoficznego, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie kończy jutro 80 lat. Jest autorem licznych rozpraw filozoficznych oraz esejów i artykułów popularyzatorskich, w których odwołuje się często do estetyki i literatury pięknej.
"Bałbym się mówić o sobie jako o filozofie. Jestem sługą filozofii" - powiedział w piątek Jubilat podczas poświęconego mu sympozjum w Collegium Maius UJ.
Natomiast prorektor Akademii "Ignatianum" w Krakowie dr hab. Stanisław Sroka wspominał, że wykłady prof. Stróżewskiego z historii filozofii starożytnej, na które uczęszczał, były "wspaniałą lekcją szacunku dla prawdy, piękna, pluralizmu, tolerancji i innych wartości, których młody człowiek poszukuje u progu dorosłości".
Prof. Stróżewski jest uczniem Stefana Swieżawskiego, Mieczysława Alberta Krąpca, Romana Ingardena i Izydory Dąmbskiej.
Swoje zainteresowania naukowe dzieli pomiędzy ontologię i estetykę, łącząc wrażliwość fenomenologa z przywiązaniem do tradycji filozofii klasycznej. Konsekwentnie przypomina, że kultura pozbawiona metafizycznych źródeł skazana jest na obumarcie.
Urodził się w 1933 r. w Krotoszynie. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie uzyskał doktorat i na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1957 r. rozpoczął pracę w Katedrze Historii Filozofii UJ. Na tej uczelni był m.in. prodziekanem i dziekanem Wydziału Filozoficzno-Historycznego.
Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1992 r. Od 1981 r. kierował Zakładem Filozofii, a od 1984 do 1987 r. był dyrektorem Instytutu Filozofii UJ. Był najpierw prodziekanem (1981-84), a potem dziekanem Wydziału Filozoficzno-Historycznego UJ (1987-92) oraz dziekanem Wydziału Filozoficznego UJ (1992-93).
Wykładał też w Akademii Muzycznej, Akademii Ignatianum, w KUL, Akademii Teologii Katolickiej, w Akademii Muzycznej w Warszawie.
Ode dziesięcioleci związany jest z miesięcznikiem "Znak" (pozostając do dziś członkiem jego zespołu). Jest redaktorem naczelnym "Kwartalnika Filozoficznego".
W 2003 r. Uniwersytet Jagielloński przyznał mu tytuł doktora honoris causa.
Elzbieta Wolicka- Wolschlege, wybitna badaczka dziejów filozofii i estetyki pisała o Profesorze, że trudno zamknąć go w formule "historyk filozofii". "Jest on przede wszystkim myślicielem obdarzonym umiejętnością stawiania pierwszych i zarazem ostatecznych pytań".
Jest autorem m.in. książek "Istnienie i wartość", "Dialektyka twórczości", "Wokół piękna. Szkice z estetyki", "O wielkości. Szkice z filozofii człowieka". W ostatnich dniach ukazała się książka "Logos, wartość, miłość".
Skomentuj artykuł