Prokuratura wszczęła postępowanie ws. gróźb pod adresem o. Rydzyka

Prokuratura wszczęła postępowanie ws. gróźb pod adresem o. Rydzyka
fot. Jacek 767 (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)
PAP / sz

Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód wszczęła postępowanie ws. nawoływania do zabójstwa założyciela Radia Maryja i TV Trwam o. Tadeusza Rydzyka - poinformowała w środę PAP szefowa toruńskiej prokuratury Judyta Głowacka.

"Postępowanie zostało wszczęte 13 czerwca. Toczy się ono na razie w sprawie, a nie przeciwko komuś i dotyczy publicznego nawoływania do zbrodni (art. 255 par. 2 kk.) oraz znieważenia za pomocą środków masowego komunikowania (art. 216 par. 2 kk)" - wskazała w rozmowie z PAP prokurator Głowacka.

"Pierwszy czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 3. Za drugi grozi grzywna, ograniczenie wolności bądź jej pozbawienie do roku. Postępowanie jest w tej chwili na wstępnym etapie" - dodała szefowa Prokuratury Rejonowej Toruń Centrum-Zachód.

Potwierdziła, że chodzi o nawoływanie w internecie do zabójstwa o. Tadeusza Rydzyka.

DEON.PL POLECA

O sprawie poinformował w środę "Nasz Dziennik". W artykule pt. "Grozili księdzu" poinformowano, że chodzi o wpisy na portalu Interia.pl co również potwierdziła PAP Głowacka. Gazeta wskazuje, że chodzi o wpisy, które ukazały się pod artykułem "opisującym krytyczną wypowiedź dyrektora Radia Maryja odnośnie zmiany pierwotnych założeń reformy zakazu handlu w niedzielę".

Jak informuje "Nasz Dziennik", internauci pisali m.in. o "powieszeniu kapłana i życzyli mu śmierci, a także zamieścili wiele obrażających duchownego, niewypowiedzianie ohydnych wpisów".

"Decyzja prokuratury - bardzo pozytywna - jest nie tylko zwycięstwem o. Tadeusza Rydzyka, wielkiego Polaka, ale również naszego stowarzyszenia, dlatego że my w obronie o. Tadeusza Rydzyka i Radia Maryja stajemy od wielu lat i w 95 proc. prokuratury to oddalały albo umarzały" - powiedział w rozmowie z Rzeczpospolitą Adam Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony Przed Sektami i Przemocą. To on złożył doniesienie w tej sprawie.

Cytowany przez gazetę przewodniczący Rady Instytutu "Pamięć i Tożsamość" im. Jana Pawła II Andrzej Jaworski podkreślił, że "nie można tolerować takiego języka nienawiści w mediach elektronicznych".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Kramer SJ, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka

Czy Kościół może być normalny? Bez tematów tabu, pouczania i krzywdzenia innych?

Grzegorz Kramer SJ i Piotr Żyłka w szczerej rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem. 

Kontrowersyjni. Prowokujący do myślenia. Nie wahają się mówić o sprawach...

Skomentuj artykuł

Prokuratura wszczęła postępowanie ws. gróźb pod adresem o. Rydzyka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.