Nowoczesna chce informacji nt. samochodów przekazanych o. Rydzykowi przez bezdomnego

Nowoczesna chce informacji nt. samochodów przekazanych o. Rydzykowi przez bezdomnego
(fot. Jacek 767 (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons / Darren Brode / Shutterstock.com)
PAP / pk

Sekretarz Nowoczesnej Adam Szłapka zapowiedział w czwartek złożenie do Warszawskiej Prowincji Redemptorystów wniosku o udostępnienie informacji publicznej nt. dwóch samochodów otrzymanych przez o. Tadeusza Rydzyka od bezdomnego.

O sprawie samochodów otrzymanych przez Tadeusza Rydzyka i jego współbraci zrobiło się głośno w styczniu 2018 r., po publikacji w internecie audycji z udziałem duchownego z 2016 r. O. Rydzyk powiedział wówczas w TV Trwam, że dostał dwa samochody. "Przyjechał bezdomny i dał nam dwa samochody. Pan Stanisław z Warszawy, niestety zmarł" - mówił o. Rydzyk.

DEON.PL POLECA
3 rzeczy, których uczą nas "maybachy ojca Rydzyka">>

Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie, ponieważ samochody nie zostały przekazane na rzecz Fundacji Lux Veritatis, której prezesem jest ojciec Tadeusz Rydzyk. Otrzymała je Warszawska Prowincja Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, czyli Redemptoryści. Prokuratura uznała, że darowizny na rzecz kościelnych osób prawnych na cele kultowo-apostolskie są zwolnione od podatku, a podmioty te w określonych przypadkach nie mają również obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy o zobowiązaniach podatkowych.

DEON.PL POLECA

"Mamy do czynienia z sytuacją zatrważającą. Są w Polsce instytucje, które mogą przyjąć dowolne pieniądze od kogokolwiek, nie muszą z tego powodu płacić podatku, co więcej nie muszą też tej sprawy w żaden sposób dokumentować" - ocenił Szłapka w czwartek na konferencji prasowej.

"Nowoczesna opowiada się za przejrzystością życia publicznego, za równym traktowaniem wszystkich uczestników życia publicznego" - oświadczył poseł Nowoczesnej.

Szłapka poinformował, że złoży w czwartek do Prowincji Warszawskiej Redemptorystów wniosek o udostępnienie informacji publicznej, dot. tego, kiedy Prowincja przyjęła darowiznę dwóch samochodów od bezdomnego, a także w jaki sposób były i są one wykorzystywane przez Prowincję.

Polityk Nowoczesnej chce także udostępnienia listy darowizn rzeczowych o wartości powyżej 5 tys. zł, które Prowincja przyjęła na cele kultowo-apostolskie w latach 2016-2017.

"Będziemy dalej drążyć ten temat i nie odpuścimy, bo nie jest rzeczą normalną, że osoba bezdomna przekazuje dwa samochody na rzecz kościoła" - podkreślił Szłapka.

Do czasu publikacji depeszy, dziennikarzowi PAP nie udało się uzyskać komentarza Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.

* * *

Wielokrotnie informowaliśmy na DEON.pl, że informacja na ten temat jest fake newsem. Mimo to znalazła się na większości polskich portali internetowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Jakimowicz

Autor prezentowanej książki to z pewnością nie Wujek Dobra Rada. Jak wskazuje tytuł, Czytelnik znajdzie tu konkretne wskazówki. Tych, którzy znają oryginalny styl Marcina Jakimowicza, począwszy od Radykalnych sprzed ponad (tak!) dwudziestu lat, nie trzeba...

Skomentuj artykuł

Nowoczesna chce informacji nt. samochodów przekazanych o. Rydzykowi przez bezdomnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.