"Prosimy Boga o bardziej sprawiedliwy świat"

Michael Schudrich (fot. Slav / wikipedia.org)
KAI / pz

Modlitwa to bardzo ważna część naszego życia. Prosimy w niej Boga o to, aby świat, w którym żyjemy był mądrzejszy i bardziej sprawiedliwy - powiedział KAI Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. Dziś w Asyżu o pokój i sprawiedliwość na świecie będą się modlić delegaci 12 religii świata.

Do Asyża na zaproszenie papieża Benedykta XVI przyjedzie dziś ok. 300 delegatów z 31 Kościołów chrześcijańskich i 12 religii świata.

Na spotkanie po raz pierwszy zaproszone zostały także osobistości ze świata otwartych na dialog agnostyków. Spotkanie odbędzie się dokładnie w dniu, w którym przed 25 laty odbyło się historyczne spotkanie zwołane przez Jana Pawła II 27 października 1986 r., gdy po raz pierwszy w historii przywódcy Kościołów i religii modlili się o pokój.

- Modlitwa to bardzo ważna część naszego życia. Wiążą się z nią dwie sprawy. Pierwsza to pytanie czy Pan Bóg, który nas stworzył i cały czas o nas myśli, jest dla nas łaskawy. A druga to czy Pan Bóg będzie dla nas źródłem mądrości i w jaki sposób dzięki modlitwie możemy się uporać z naszym sprawami - wyjaśnił w rozmowie z KAI Michael Schudrich.

W tym roku ze strony prawosławnej przybędzie patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I i przedstawiciele pozostałych patriarchatów. Kościoły chrześcijańskie Zachodu reprezentować będą: przywódca Wspólnoty Anglikańskiej abp Rowan Williams, Olav Fykse Tveit, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów i przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej bp Mounib Younam. W delegacji żydów znajdą się rabin David Rosen - przedstawiciel Wielkiego Rabinatu Izraela oraz główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni.

Do Asyżu przybędą przedstawiciele ponad 50 krajów świata, w tym obok licznych państw europejskich i amerykańskich, także mieszkańcy Egiptu, Izraela, Pakistanu, Jordanii, Iranu, Indii, Arabii Saudyjskiej, Filipin oraz wielu innych.

Proponowane tematy do refleksji tym razem nie będą dotyczyć tylko wyścigu zbrojeń i wojen ale także globalizacji, kryzysu gospodarczego, finansowego, struktur społecznych i demokracji, ale także głodu, ubóstwa i przymusowej migracji.

Zdaniem rabina Schudricha, "żywności jest na świecie tyle, że żaden człowiek nie powinien być głodny, żadne dziecko nie powinno iść spać głodne". - Jednak w dzisiejszym świecie dzieci często umierają z głodu. Powodem nie jest tu brak jedzenia, ale brak woli politycznej między różnymi państwami lub grupami ludzi - powiedział rabin.

W opinii Schudricha, wyzwaniem dla nas jest to, by zrozumieć tę sytuację i walczyć o to, by zaspokoić każdego potrzebującego. - Modlitwa służy zatem nie tylko temu, by otrzymać od ludzi konkretną pomoc, tak jak manna dana przez Boga na pustyni, ale i łaskę mądrości od Boga tak aby świat, w którym żyjemy był mądrzejszy i bardziej sprawiedliwy - dodał naczelny rabin Polski.

Na pytanie czy przedstawiciele różnych religii mogą mieć wpływ na porozumienie polityków w sprawie światowego pokoju lub kryzysu finansowego, rabin Schudrich odpowiedział: "Nie wiem, ale staramy się. Ileż to razy lekarz nie był pewien, czy operacja się udaje, a mimo to dalej operował?".

Dzisiejszy "Dzień refleksji, dialogu i modlitwy o pokój i sprawiedliwość na świecie" w Asyżu ma być także wyrazem sprzeciwu wobec każdej instrumentalizacji religii i usprawiedliwianiu przemocy w imię Boga.

Zdaniem rabina Schudricha, taka refleksja jest potrzebna. - Wiara to wybór każdego człowieka. Bóg tak nas stworzył, byśmy mogli wybrać dobro lub zło, wiarę lub życie bez wiary, ale przemoc jest zakazana - dodał rabin Schudrich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Prosimy Boga o bardziej sprawiedliwy świat"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.