"Prowadzę rozmowy z papieżem Franciszkiem". Kard. Nycz o beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

"Prowadzę rozmowy z papieżem Franciszkiem". Kard. Nycz o beatyfikacji kard. Wyszyńskiego
fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
10 miesięcy temu
PAP / pk

Wyrażam nadzieję graniczącą z pewnością, że w Roku Prymasa Stefana Wyszyńskiego nastąpi beatyfikacja patrona Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego - powiedział w czwartek kard. Kazimierz Nycz, który uczestniczył w posiedzeniu online Senatu UKSW.

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że dzięki inicjatywie m.in. Senatu UKSW Sejm ogłosił "Rok Prymasa Stefana Wyszyńskiego" - poinformowało PAP biuro prasowe UKSW.

Zgodnie z tradycją w styczniu każdego roku senatorowie UKSW goszczą w siedzibie arcybiskupa warszawskiego, który jest Wielkim Kanclerzem czterech wydziałów kościelnych UKSW. W tym roku, z powodu pandemii spotkanie odbyło się w formie zdalnej i miało charakter roboczy. W posiedzeniu Senatu UKSW wziął udział kard. Kazimierz Nycz.

Hierarcha przyznał, że "prowadzi rozmowy z papieżem Franciszkiem i z prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, by beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego nastąpiła w tym roku".

"Wyrażam nadzieję graniczącą z pewnością, że w Roku Prymasa Stefana Wyszyńskiego nastąpi beatyfikacja patrona Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego" - podkreślił kard. Nycz.

"Gdyby przyjazd delegata z Watykanu nie był możliwy, gdyż sesje wyjazdowe są wstrzymane, będziemy prosić papieża Franciszka o wskazanie delegata z Polski" - zapowiedział.

Rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski poinformował o inicjatywach uczelni związanych z planowaną beatyfikacją patrona. Wymienił m.in. wykłady otwarte, wydanie monografii, konferencję naukową, podstronę dedykowaną prymasowi Wyszyńskiemu, koncerty.

Beatyfikacja prymasa Wyszyńskiego uzgodniona ze Stolicą Apostolską na 7 czerwca 2020 r. została 28 kwietnia bezterminowo zawieszona; nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu epidemii - poinformował wówczas kard. Kazimierz Nycz. "Postanowiliśmy, że przełożymy beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego na taki czas, kiedy będzie można ją zrobić w Warszawie w sposób godny, uroczysty, a równocześnie skromny" - powiedział hierarcha.

3 października 2019 roku papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

Proces beatyfikacyjny kardynała Wyszyńskiego trwał 30 lat. Rozpoczął się w 1989 roku, czyli osiem lat po jego śmierci. W styczniu 2019 roku komisja lekarzy w watykańskiej kongregacji zatwierdziła dokumentację dotyczącą cudu. Następnie dekret zaakceptowała komisja teologów. Ostatnim etapem była niedawna aprobata komisji kardynałów i biskupów.

W Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych toczyło się też osobne postępowanie kanoniczne, zakończone w grudniu 2017 r. wydaniem dekretu o heroiczności cnót Prymasa Tysiąclecia, podpisanego przez papieża. Dekret rozpoczyna się od słów z listu św. Jana Pawła II do kard. Wyszyńskiego z 30 października 1979 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maciej Zięba OP
39,90 zł

Moim celem jest ukazanie aktualności przesłania Jana Pawła II, by dopomóc w rozumieniu chrześcijańskiego powołania, Kościoła i świata. Ale aby to uczynić, trzeba też zrozumieć jego pontyfikat. I o tym jest ta książka. Nie unikam...

Skomentuj artykuł

"Prowadzę rozmowy z papieżem Franciszkiem". Kard. Nycz o beatyfikacji kard. Wyszyńskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.