Prymas Kościoła anglikańskiego w Watykanie
Prymas Kościoła anglikańskiego abp Justin Welby odwiedzi Watykan w dniach 14-16 czerwca. Ostatniego dnia rano ma spotkać się z papieżem Franciszkiem.
Wizyta ma związek ze wspólną inicjatywą na rzecz zwalczania współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi, zainicjowaną przez w marcu br.
Papież i arcybiskup spotkali się już w Watykanie 14 czerwca ub.r. Abp Welby modlił się wówczas przy grobie św. Piotra, a także - na specjalne życzenie - przy grobie bł. Jana Pawła II.
Wspomniana inicjatywa to platforma współpracy międzyreligijnej "Globalna sieć wolności" (Global Freedom Network). Porozumienie, podpisane w Watykanie 17 marca przez przedstawicieli różnych religii i Fundację Walk Free, ma pomóc w walce z występującymi na świecie współczesnymi formami niewolnictwa oraz handlu ludźmi. Sygnatariusze dokumentu stawiają sobie za cel wyeliminowanie tych zjawisk na naszej planecie do roku 2020.
Jednym z inicjatorów powstania sieci jest Kościół katolicki. W imieniu Ojca Świętego podpis pod dokumentem złożył bp Marcelo Sánchez Sorondo, kanclerz Papieskich Akademii Nauk i Nauk Społecznych. Poza tym pod deklaracją widnieją podpisy przedstawicieli wielkiego imama kairskiego uniwersytetu Al-Azhar, anglikańskiego arcybiskupa Canterbury i Fundacji Walk Free.
Deklaracja podkreśla, że niewolnictwo i handel ludźmi są zbrodniami przeciwko ludzkości. Fizyczne, ekonomiczne i seksualne wykorzystywanie mężczyzn, kobiet i dzieci dotyka blisko 30 mln ludzi. Sygnatariusze wzywają zatem wszystkich wierzących, rządzących państwami i ludzi dobrej woli do wspólnego działania w tej sprawie.
Mimo wielu inicjatyw podejmowanych wobec tego zjawiska jego zakres wciąż się powiększa. "Ofiary często są ukrywane w miejscach uprawiania prostytucji, w fabrykach i na farmach, na łodziach rybackich, w nielegalnych firmach, domach prywatnych z zamkniętymi drzwiami czy w tysiącach innych miejsc miast, wiosek i slumsów, zarówno w krajach najbogatszych, jak i najbiedniejszych" - czytamy w dokumencie.
Wśród konkretnych propozycji znajdujemy zachętę, by wszystkie wyznania i religie podejmowały działania własnymi dostępnymi sobie środkami. Szczególne miejsce powinny zająć tutaj wyznaniowe placówki oświatowe, które mają informować o istnieniu niewolnictwa i handlu ludźmi, a także uczyć, jak z tym zjawiskiem walczyć. "Nasz świat trzeba uwolnić od tego strasznego zła, tej zbrodni przeciw ludzkości. Niniejsze porozumienie oznacza początek i obietnicę, że ofiary współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi nie zostaną zapomniane ani zignorowane: wszyscy poznają ich historię. Będziemy szli z nimi ku wolności" - głosi międzyreligijna deklaracja.
Skomentuj artykuł