Prymas Polski: jesteśmy żywą cząstką Unii Europejskiej i całej Europy

(fot. prymaspolski.pl)
KAI / sz

Przez chrzest weszliśmy do wspólnoty ludów i narodów chrześcijańskiej Europy i dalej w niej jesteśmy. Jesteśmy żywą cząstką Unii Europejskiej i całej Europy - powiedział w KAI prymas Polski abp Wojciech Polak z okazji przypadającej dziś 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

 
Metropolita gnieźnieński wskazał, że doświadczenie "Solidarności" zobowiązuje nas do odpowiedzialności i solidarności europejskiej.
 

Prymas Polski zwrócił uwagę, że obecność Polski w Unii Europejskiej wynika z obecności Polski w całej Europie. - Do wspólnoty ludów i narodów chrześcijańskiej Europy weszliśmy przez chrzest święty i dalej w niej jesteśmy. I nawet jeśli z powodów politycznych byliśmy w okresie komunistycznym z tego wyłączeni, to dzisiaj, w cywilizowanych demokracjach świata, jesteśmy żywą cząstką Unii Europejskiej i całej Europy - podkreślił abp Polak.

Arcybiskup zwrócił również uwagę na to, co Polska wnosi do Europy. - To rzeczywistość słowiańszczyzny. Jesteśmy krajem, który przeżywa swoją tożsamość ludu otwartego, zdolnego do budowania relacji i odpornego na trudy i kryzysy - powiedział prymas.

Przypomniał, że to właśnie ta część Starego Kontynentu szczególnie doświadczona była przez totalitaryzmy XX wieku. - Mamy jednak także doświadczenie Roku ’80 i "Solidarności". Niejako zobowiązuje nas ona do odpowiedzialności i solidarności europejskiej - zaznaczył arcybiskup.

Hierarcha wskazał, że jedność Europy jest bardzo istotna. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w Gnieźnie, podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, kiedy papież wskazał, że poprzez jego wybór odsłania się duchowa jedność Wschodu i Zachodu. - Papież mówił wówczas, że Europa nie będzie jedna, jeśli nie będzie wspólnotą ducha. To bardzo ważne, byśmy pamiętali, że budujemy wspólny europejski dom i jesteśmy jego cząstką - powiedział prymas Polski w rozmowie z KAI.

- Kiedy 15 lat temu wchodziliśmy do Unii Europejskiej, to odżywała wtedy w nas na nowo świadomość miejsca we wspólnocie ludów i narodów Europy. Jasne, że Unia to struktury i konkretne prawa, ale to także wezwanie do jedności, solidarności i życia razem - zauważył metropolita gnieźnieński. Dodał, że wysiłek budowania wspólnego europejskiego domu jest konsekwencją przynależności do tej wspólnoty narodów.

Abp Polak przypomniał zarazem, że kultura europejska oparta jest przede wszystkim na wartościach chrześcijańskich, rzymskim prawie i filozofii greckiej. - To elementy, które konstytuują prawdziwe oblicze Europy - podkreślił hierarcha.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas Polski: jesteśmy żywą cząstką Unii Europejskiej i całej Europy
Komentarze (2)
MarzenaD Kowalska
2 maja 2019, 16:16
Słowa, a konkretne czyny: mnie ten tekst zszokował, jak można tak się zachować, będąc duchownym? [url]https://kielce.onet.pl/koscielny-z-kieleckiej-katedry-mieszka-w-wc-trwa-zbiorka-na-mieszkanie/hckghys[/url]
Maciej Niećko
2 maja 2019, 12:23
Przyjmując sakrament chrztu świętego zjednoczyliśmy się z Jezusem Chrystusem i wyrzekliśmy się wszelkiego zła ( również tego z Unii Europejskiej: „Dzisiejsza decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej to wielkie święto dla osób LGBT będących obywatelami i obywatelkami UE. Trybunał po raz pierwszy zdefiniował pojęcie „małżonka” w kontekście przemieszczania się stwierdzając, że odnosi się ono również do osób żyjących w związku małżeńskim z osobą tej samej płci. Oznacza to, że wszystkie państwa członkowskie UE, w tym również Polska, muszą traktować małżeństwa osób tej samej płci na równi z małżeństwami osób różnej płci, gdy korzystają one z prawa do swobodnego przemieszczania się. Polski rząd, który od lat konsekwentnie opiera się równościowym trendom, będzie musiał ten stan rzeczy zaakceptować.) Potrzeba nam Prymasa Unii, który się nie lęka mówić prawdę.