Prymas Polski spotkał się z metropolitą Hilarionem

Prymas Polski spotkał się z metropolitą Hilarionem
(fot. bp kep)
2 lata temu
BP KEP / PAP / pch

Prymas Polski abp Wojciech Polak spotkał się z przewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych Patriarchatu Moskiewskiego Hilarionem. Spotkanie dotyczyło dialogu polsko-rosyjskiego.

Jak zaznaczyli autorzy komunikatu, Hilarion przybył do Polski, by sprawować pierwszą liturgię w cerkwi Mądrości Bożej w Warszawie oraz złożyć życzenia metropolicie Sawie z okazji jego 80. urodzin i 20-lecia sprawowania urzędu Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski.

W trakcie spotkania obie strony potwierdziły, że chcą kontynuować dialog pomiędzy Kościołem Katolickim w Polsce a Rosyjskim Kościołem Prawosławnym, w oparciu o treści zawarte w podpisanym przez Patriarchę Cyryla i ówczesnego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Józefa Michalika 17 sierpnia 2012 r. w Warszawie "Wspólnym Przesłaniu do Narodów Polski i Rosji".

Według autorów komunikatu, uczestnicy spotkania wspominali też znaczenie katolicko-prawosławnej konferencji "Rola chrześcijaństwa z Polski i Rosji w Europie", która odbyła się w dniach 27-30 listopada 2013 r. w Warszawie z udziałem 17-osobowej delegacji Patriarchatu Moskiewskiego z metropolitą Hilarionem na czele i najwyższych władz polskiego Episkopatu.

Bezpośrednio po spotkaniu w Sekretariacie Episkopatu metropolita Hilarion udał się na nabożeństwo przy nowobudowanej prawosławnej świątyni Mądrości Bożej w Warszawie, aby sprawować w niej pierwszą liturgię oraz poświęcić krzyż na kopułę.

Jak podało BP KEP, jest to pierwsza wizyta metropolity Hilariona w Polsce od 5 lat. Wcześniej w sierpniu 2012 r. towarzyszył on patriarsze Cyrylowi w podróży do naszego kraju, a następnie pod koniec listopada 2013 r. uczestniczył w konferencji nt. relacji między Kościołami i narodami Polski i Rosji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas Polski spotkał się z metropolitą Hilarionem
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Prymas Polski spotkał się z metropolitą Hilarionem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.